4 czerwca 2010

Hemerocallis 'Rebel Cause'

Podziel się!

Liliowce są uważane za jedne z najcenniejszych bylin ogrodowych. Charakteryzują się obfitym kwitnieniem, dużą trwałością ulistnienia, długowiecznością a do tego są bardzo łatwe w uprawie. Wśród licznych odmian liliowców na szczególną uwagę zasługuje ‘Rebel Cause’.

Hemerocallis ‘Rebel Cause’ jest byliną o krótkich kłączach i bulwkowato zgrubiałych korzeniach. Wczesną wiosną z ziemi wyłaniają się równowąskie, jasnozielone liście tworzące gęste kępy o wysokości około 0,5 metra. Już wówczas rośliny ze względu na zwarty pokrój i soczystą zieleń łukowato wygiętych liści są bardzo dekoracyjne. Od czerwca do sierpnia spośród liści wyrastają kwiatostany. Na długich, sztywnych, wysoko wyniesionych szypułkach (60-90 cm) tworzą się okazałe pąki kwiatowe, z których następnie rozwijają się duże, karminowo-czerwone kwiaty z żółtym środkiem. Brzegi płatków są lekko pofalowane. Pojedynczy kwiat żyje najczęściej zaledwie 1 dzień, stąd Anglicy nazywają liliowce ‘Daylilies’ – jednodniowe lilie. Łacińska nazwa Hemerocallis pochodzi zaś od greckich słów oznaczających ‘piękny’ oraz ‘dzień’. Nazwy te mogą sugerować, że rośliny szybko kończą okres kwitnienia, co nie jest prawdą. Wręcz przeciwnie, ze względu na dużą liczbę kwiatostanów i pąków kwiatowych okres kwitnienia  może trwać nawet kilka tygodni.

Hemerocallis ‘Rebel Cause’ jest byliną niewymagająca i łatwą w uprawie. Mimo, że lubi podłoża żyzne i przepuszczalne, to  równie dobrze rośnie na większości gleb ogrodowych, na stanowiskach zarówno słonecznych (polecane) jak i półcienistych. Bez szkody znosi krótkotrwałe okresy suszy i jest w pełni mrozoodporny. Liliowce są bardzo żywotne, nie są praktycznie atakowane przez szkodniki ani porażane przez patogeny, dzięki czemu piękne pióropusze liści stanowią ozdobą ogrodu przez cały sezon wegetacyjny. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się jedynie do usunięcia na wiosnę zeszłorocznych, zaschniętych liści oraz do 1-2 krotnego zasilenia nawozem wieloskładnikowym. Hemerocallis jest byliną długowieczną, co oznacza, że może rosnąć w jednym miejsku kilka a nawet kilkanaście lat nie tracąc swoich walorów ozdobnych. Liliowce najpiękniej prezentują się w pobliżu zbiorników wodnych, nad brzegami oczek lub strumyków. Doskonale nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych, w grupach na trawnikach lub w ogrodach naturalistycznych. Ze względu na małe wymagania uprawowe i duże walory dekoracyjne świetnie nadaję się do sadzenia w terenach zurbanizowanych oraz na cmentarzach.