18 maja 2009

Heuchera micrantha (żurawka drobnokwiatowa) 'Palace Purple'

Podziel się!

Rodzaj Heuchera liczy około 50 gatunków zawsze lub częściowo zimozielonych bylin pochodzących z lasów i gór Ameryki Północnej. Miłośnicy tych roślin nie wyobrażają sobie ogrodu bez żurawek. Te niezwykle dekoracyjne byliny zawdzięczają swoją urodę pięknym liściom i delikatnym, zwiewnym kwiatom. Za królową wśród żurawek uchodzi Heuchera micrantha (żurawka drobnokwiatowa) ?Palace Purple?. Odmiana ta ma zdrewniały, palowy korzeń i tworzy kępy długoogonkowych liści o wysokości 30 cm i średnicy 25?55 cm, które wyrastają rozetowo z krótkiego kłącza. Sercowate liście mają 5?7 klap i przypominają w zarysie liście klonu. Są one mocno błyszczące, prawie metaliczne, purpurowo lub wiśniowo-czerwone. Najmłodsze listki są marmurkowate i żyłkowane, starsze błyszczące, intensywnie wybarwione, długości do 14 cm.

Roślina kwitnie od maja do sierpnia. Wytwarza smukłe, wiechowate kwiatostany o wysokości 45 cm, na których znajdują się pojedynczo osadzone, drobniutkie, beżowe kwiaty o długości zaledwie kilku milimetrów (stąd nazwa gatunku ? drobnokwiatowa). Kwiatuszki mają czerwone pylniki. Roślina w czasie kwitnienia wygląda bardzo subtelne, lekko i zwiewne.

Ciekawostką jest to, że odmianę ?Palace Purple? można rozmnażać poprzez wysiew nasion, gdyż uzyskane siewki w wysokim stopniu powtarzają cechy rośliny matecznej. Zarówno liście jak i kwiaty można ścinać i wykorzystywać do tworzenia bukietów. Ze względu na ciekawe, delikatne kwiatostany oraz intensywnie wybarwione liście, żurawkę drobnokwiatową ?Palace Purple? coraz częściej uprawia się z przeznaczeniem na tak zwaną zieleń ciętą, służącą głównie do tworzenia wiązanek ślubnych, bukietów oraz kompozycji w naczyniach. W ogrodach odmiana wykorzystywana jest do tworzenia obwódek na rabatach bylinowych oraz barwnych okryw, a także do sadzenia w ogrodach skalnych. Rośliny najlepiej prezentują się w dużych grupach liczących po 10-20 roślin. Żurawka jest ostatnio chętnie stosowana w kompozycjach bylinowych zakładanych w miastach. W celu uzyskania szybkiego efektu zaleca się sadzić 12 sztuk na metr kwadratowy. Odmiana ?Palace Purple? doskonale nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji tarasowych, w których do pojemników sadzi się rośliny sezonowe, jednoroczne wraz z bylinami i niekiedy drzewkami lub krzewami, szczególnie prowadzonymi w formie piennej. Jeśli chodzi o warunki uprawy, to Heuchera micrantha ?Palace Purple? najlepiej czuje się na stanowiskach lekko ocienionych lub półcienistych, wówczas liście mają intensywną, nasyconą barwę. W miejscach cienistych liście mogą być mniej wybarwione i bardziej matowe. Rośliny mają dosyć wysokie wymagania wodne, stąd gleby przeznaczone pod uprawę żurawki powinny być wilgotne, żyzne i zasobne w próchnicę. W rejonach o dużych spadkach temperatur żurawkę drobnokwiatową warto lekko przykryć na zimę, szczególnie przy braku pokrywy śnieżnej.