18 lipca 2023

Hortensja bukietowa LITTLE LIME ‘Jane’

Podziel się!

To karłowa odmiana o dużych kwiatostanach, pięknie prezentująca się w ogrodach i parkach oraz doskonale nadająca się do uprawy w pojemnikach. Jest niskim, zwartym krzewem o kulistym pokroju, osiąga zaledwie około 1 m wysokości. Pędy ma wyprostowane, pokryte ciemnoczerwoną skórką. Liście jajowate, ciemnozielone, typowe dla gatunku. Kwiaty wyłącznie płonne zebrane są w okazałe, stożkowate wiechy długości do 20 cm, wieńczące sztywne pędy. Kwiaty w początkowej fazie rozwoju są seledynowe, następnie stają się białe, pod koniec lata różowiejące. Krzewy kwitną od lipca do września, ale nawet po przekwitnieniu zaschnięte kwiatostany pozostają ciekawą ozdobą roślin przez całą zimę. Odmiana została nagrodzona brązowym medalem w Konkursie Roślinnych Nowości wystawy „Zieleń to Życie” w 2013 roku.

Hortensja bukietowa jest jednym z najcenniejszych i najbardziej uniwersalnych krzewów ozdobnych polecanych do sadzenia na terenie całego kraju. Jej odmiany wytrzymują bez żadnego uszczerbku zimowe spadki temperatury do poziomu -35° C (strefa 3 i 4). Dzięki zawiązywaniu pąków kwiatowych na pędach jednorocznych w naszym klimacie ich kwitnie jest niezawodne. Rośliny nie są też wrażliwe na późne przymrozki. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje niewiele, zadowala się glebą przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu. Nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki. Wiosną wymaga lekkiego przycięcia. Zabieg ten sprzyja tworzeniu większych kwiatostanów i zapewnia utrzymanie zwartego pokroju krzewów.

Hortensja bukietowa LITTLE LIME jest wartościowym kultywarem o skróconych i wzmocnionych pędach, utrzymujących duże i ciężkie kwiatostany, odpornym na wyleganie w trakcie deszczowej lub wietrznej pogody. Tego typu odmiany można wykorzystywać do obsadzania miejsc reprezentacyjnych. Doskonale nadaje się zarówno do sadzenia w ogrodach przydomowych jak i na terenach zieleni publicznej. Sprawdza się jako roślina do obsadzania ulic, skwerów oraz rond. W sprzedaży, oprócz tradycyjnych krzewów dostępne są także egzemplarze prowadzone w formie małych drzewek, które najlepiej prezentują się sadzone w wyeksponowanych częściach ogrodu lub w pojemnikach ustawianych na tarasach czy dużych balkonach.