1 sierpnia 2022

Hortensja bukietowa ‘Polar Bear’

Podziel się!

‘Polar Bear’
Hortensja bukietowa ‘Polar Bear’

Hortensja bukietowa jest uniwersalnym krzewem ozdobnym uprawianym na terenie całego kraju. Wśród kultywarów oferowanych przez krajowe szkółki warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Polar Bear’. Roślina ta zadebiutowała na rynku w 2013 r., biorąc udział w Konkursie Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”. Uwagę jurorów oraz gości odwiedzających wystawę zwróciły jej ogromne, śnieżnobiałe kwiatostany osadzone na sztywnych, długich pędach.

Hortensja bukietowa ‘Polar Bear’ to rozłożysty, silnie rosnący krzew osiągający 1,5-2 m wysokości. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane są w duże, stożkowate wiechy na szczytach pędów. Największe kwiatostany osiągają imponującą długość nawet 40 cm. Początkowo są limonkowozielone, w pełni kwitnienia śnieżnobiałe o seledynowych wierzchołkach, a pod koniec lata stają się lekko różowe. Niemal wszystkie jednoroczne pędy są zwieńczone kwiatami.

W okresie kwitnienia krzewy wyglądają wręcz spektakularnie, przyciągają uwagę i zaciekawienie przede wszystkim swoimi rozmiarami i kolorami kwiatostanów. Kwiatostany te można ścinać i wykorzystywać do tworzenia bukietów oraz do zasuszania. Najlepiej zasychają kwiaty w pełni dojrzałe.

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, w pełnym nasłonecznieniu. Jest całkowicie mrozoodporna, zdrowa, odporna na ataki szkodników i patogenów. Kwitnie corocznie i niezawodnie na pędach jednorocznych.  Wiosną wymaga przycinania. Zeszłoroczne pędy należy skracać, mniej więcej od jednej trzeciej do jednej drugiej ich długości. Cięcie to stymuluje rozkrzewianie i sprzyja tworzeniu silnych pędów zwieńczonych okazałymi kwiatostanami.

‘Polar Bear’ to odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych - w miejscach reprezentacyjnych, na rabatach, solo lub w towarzystwie krzewów iglastych oraz liściastych. Nadaje się do sadzenia w grupach w postaci nieformowanych żywopłotów i szpalerów.