8 sierpnia 2010

Hosta 'Blue Angel'

Podziel się!

Funkie są bylinami ozdobnymi z liści, które do Europy zostały sprowadzone z Dalekiego Wschodu, gdzie porastają cieniste i wilgotne lasy oraz zbocza górskie. Dzięki ogromnej różnorodności form, kształtów i barw liści zyskały wielką popularność, są często i chętnie stosowane w kompozycjach ogrodowych. Prowadzone na całym świecie prace hodowlane zaowocowały uzyskaniem setek odmian funkii. Hosta ‘Blue Angel’ została wyhodowana w 1986 roku przez Paul’a Aden’a w wyniku krzyżowania odmian ‘Aden 365’ i ‘Aden 361’. Charakteryzuje się silnym wzrostem i dużym wigorem. Wytwarza jedne z największych w tej grupie roślin liście. Blaszki liściowe mogą osiągać nawet 40 cm długości oraz 30 cm szerokości. Są one w kształcie szeroko jajowate (niektóre sercowate), z wyraźnie zaznaczonym, równoległym unerwieniem. Liście wyrastają po kilka w rozetach, które z kolei tworzą koliste, duże kępy o wyraźnym zarysie. Rozrośnięte, kilkuletnie egzemplarze mogą osiągać około 1 metra wysokości i ponad 2 metry szerokości. Jednak najciekawszą cechą odmiany ‘;Blue Angel’ jest niewątpliwie barwa liści w niebieskiej tonacji, w kolorze wody morskiej, która utrzymuje się przez cały okres wegetacyjny. W lipcu roślina wytwarza jasno lawendowe, prawie białe, dzwonkowate kwiaty. Są one dosyć gęsto osadzone na długich (do 120 cm), prostych łodygach wyniesionych ponad liście tworząc kwiatostany typu grona. Powszechnie uważa się, że kwiaty funkii nie są zbyt ozdobne, jednak obficie kwitnące okazy ‘Blue Angel’ wyglądają bardzo atrakcyjnie. Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe należy usunąć.
Hosta ‘Blue Angel’ ma specyficzne wymagania uprawowe. Do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk cienistych i wilgotnych. Najlepiej, jeśli gleba zawiera dużo próchnicy, jest zwięzła i stale wilgotna. Na miejscach jałowych i suchych roślina rośnie słabo. Odmiany o liściach niebieskich są szczególnie wrażliwe na poparzenia słoneczne, stąd nigdy nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Funkie są określane mianem roślin cienia i w przeważającej większości najpiękniej prezentują się właśnie w cienistych zakątkach ogrodu. Hosta ‘Blue Angel’ nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest byliną długowieczną, dobrze rośnie w jednym miejscu przez wiele lat i bardzo dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Wiosną dosyć późno budzi się do życia. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto rośliny nawieźć nawozem wieloskładnikowym. Jeszcze lepiej, jeśli na jesieni lub na przedwiośniu rozłożymy wokół roślin warstwę kompostu. W okresie suszy, rośliny należy podlewać. W przeciwieństwie do innych odmian, funkia ‘Blue Angel’ wykazuje odporność na najgroźniejszego szkodnika tej grupy roślin - ślimaki.

Funkie najpiękniej prezentują się sadzone w dużych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz zbiorników wodnych. Stanowią doskonałą alternatywę trawników, które przy niedostatku światła są trudne do utrzymania, często zarastają mchami. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z paprociami, parzydłem leśnym i pluskwicą. Hosta ‘Blue Angel’, ze względu na silny wzrost i duże rozmiary, równie ładnie prezentuje się sadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, tworząc wyraźny, niebieski akcent kolorystyczny skupiający uwagę. Doskonale nadaje się do obsadzania pojemników ustawionych w miejscach ocienionych. Ze względu na ciekawą fakturę i barwę liści jest chętnie stosowana do aranżacji zieleni w nowoczesnej architekturze miejskiej.

fot. Joanna Filipczak