19 czerwca 2012

Hosta 'Patriot'

Podziel się!

Hosta 'Patriot'

Funkie bez wątpienia należą do najpiękniejszych bylin ozdobnych z liści. Rośliny te zostały sprowadzone do Europy z krajów  Dalekiego Wschodu, gdzie porastają cieniste i wilgotne lasy oraz zbocza górskie. Dzięki ogromnemu bogactwu odmian, różniących się wielkością, kształtem oraz barwą blaszek liściowych, funkie cieszą się niesłabnącą popularnością właścicieli przydomowych ogródków, zarządców parków i terenów zieleni publicznej oraz architektów krajobrazu, są bardzo często i chętnie stosowane we wszelkiego rodzaju kompozycjach ogrodowych. Wśród nowości odmianowych warto zwrócić uwagę na funkię ‘Patriot’, sport odmiany ‘Francee’ uzyskany w 1991 roku przez J. Machen’a. Amerykańskie Towarzystwo Producentów Funkii przyznało tej odmianie tytuł „Hosta Roku 1997”.

Odmiana ‘Patriot’ charakteryzuje się umiarkowanie silnym tempem wzrostu, tworzy zwarte kępy o wysokości około 40 cm i szerokości 70 cm. Liście przyjmują kształt sercowaty lub jajowaty, są ostro zakończone i mają wyraźnie zaznaczone, równoległe unerwienie. Blaszki liściowe osiągają 18 cm długości i 13 cm szerokości, są ciemnozielone i obrzeżone szerokim, nieregularnym, białym marginesem.

Liście wyrastają na wiosnę, po kilka w rozetach, które z kolei tworzą koliste, gęste kępy o wyraźnym zarysie. Pojawiające się, młode liście są lejkowato zwinięte, wzniesione, sprawiają wrażenie mocno stłoczonych, po rozwinięciu pięknie układają się od środka na zewnątrz kępy, zachodząc na siebie dachówkowato. W lipcu ukazują się lawendowe, dzwonkowate kwiaty o paskowanych kielichach, osadzone na niezbyt długich, około siedemdziesięciocentymetrowych łodygach. W pierwszej fazie kwitnienia rośliny prezentują się atrakcyjne. Później część kwiatów przekwita i zasycha. Dlatego, zwykle jeszcze przed zakończeniem kwitnienia, usuwa się pędy kwiatostanowe.

Hosta ‘Patriot’ ma specyficzne wymagania uprawowe. Do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk cienistych i wilgotnych. Najlepiej, jeśli gleba zawiera dużo próchnicy, jest zwięzła i stale wilgotna. Na miejscach jałowych i suchych rośnie źle i szybko ginie. Odmiany o liściach dwubarwnych, jasno obrzeżonych lub z białymi plamami są szczególnie wrażliwe na poparzenia słoneczne, dlatego nie należy ich sadzić na miejscach całkowicie odsłoniętych, narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Funkie są określane mianem roślin cienia i w przeważającej większości najpiękniej prezentują się właśnie w cienistych zakątkach ogrodu. Hosta ‘Patriot’ nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest byliną długowieczną, dobrze rośnie w jednym miejscu przez wiele lat i bardzo dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Na wiosnę rośliny można zasilić nawozem wieloskładnikowym. Jeszcze lepiej, jeśli jesienią lub na przedwiośniu rozłożymy wokół roślin warstwę kompostu. W okresie suszy funkię należy podlewać. Jeśli w ogrodzie pojawią się ślimaki konieczne będzie zastosowanie środka chroniącego liście przez uszkodzeniami.

 

Funkie najpiękniej prezentują się w dużych grupach pod koronami drzew, na cienistych rabatach lub nad brzegami strumieni. W miejscach ocienionych stanowią doskonałą alternatywę trawników, które przy niedostatku światła są trudne do utrzymania, często zarastają mchami. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z paprociami, bluszczem i runianką japońską. Odmiana ‘Patriot’ doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach, rozświetlając cieniste patio lub balkon. Ze względu na atrakcyjną fakturę i barwę liści doskonale komponują się zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji zieleni.