1 czerwca 2011

Hosta 'Sum and Substance'

Podziel się!

Hosta ‘Sum and Substance’

Cieszące się coraz większą popularnością funkie to niezwykłej urody byliny ozdobne z liści. Doskonale nadają się do sadzenia w miejscach cienistych, bowiem w naturze porastają runo wilgotnych lasów Chin i Japonii. Ogromna różnorodności form, kształtów oraz barw liści pozwala uzyskać efektowne kompozycje ogrodowe. Co więcej, byliny te są wyjątkowo długowieczne - mogą rosnąć w tym samym miejscu nawet kilkadziesiąt lat, a ponadto wykazują pełną odporność na mróz i nie sprawiają kłopotów w uprawie.

Pomimo, że na rynku pojawia się corocznie kilka nowości, warto jednak wybrać znane i sprawdzone odmiany funkii. Hosta ‘Sum and Substance’ została wyselekcjonowana w 1980 roku przez znanego hodowcę tych roślin Paul’a Aden’a i najprawdopodobniej pochodzi od Hosta sieboldiana. Jest to odmiana bardzo okazała, charakteryzuje się silnym wzrostem i dużym wigorem. Wytwarza jedne z największych w tej grupie roślin liście. Blaszki liściowe mogą osiągać nawet 45 cm długości oraz 35 cm szerokości. Są one w kształcie szeroko jajowate, z wyraźnie zaznaczonym, równoległym unerwieniem. Liście wyrastają po kilka w rozetach, które z kolei tworzą koliste, duże kępy o wyraźnym zarysie. Rozrośnięte, kilkuletnie egzemplarze mogą osiągać około 75 cm wysokości i ponad metr szerokości. Barwa liści zależy od stopnia nasłonecznienia, w miejscach cienistych jest seledynowa do jasnożółtej, zaś w miejscach nasłonecznionych przeważa odcień żółty. W lipcu roślina wytwarza fioletowe, dzwonkowate kwiaty. Są one dosyć gęsto osadzone na długich (do 120 cm), prostych łodygach wyniesionych ponad liście. Powszechnie uważa się, że kwiaty funkii nie są zbyt ozdobne, jednak obficie kwitnące okazy ‘Sum and Substance’ wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Hosta ‘Sum and Substance’ jako jedna z nielicznych jest dosyć odporna na słońce i znosi bezpośrednie nasłonecznienie, lepiej jednak sadzić ją w lekkim półcieniu. Aby dobrze rosła i osiągała imponujące rozmiary wymaga żyznych gleb, bogatych w próchnicę, zwięzłych i stale wilgotna. Na miejscach jałowych i suchych rośnie słabo. Hosta ‘Sum and Substance’ nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest byliną długowieczną, dobrze rośnie w jednym miejscu przez wiele lat i bardzo dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Wiosną dosyć późno budzi się do życia. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto rośliny nawieźć nawozem wieloskładnikowym. Jeszcze lepiej, jeśli na jesieni lub na przedwiośniu rozłożymy wokół roślin warstwę kompostu. W okresie suszy, rośliny należy podlewać.

Funkie najpiękniej prezentują się sadzone w dużych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz zbiorników wodnych. Stanowią doskonałą alternatywę trawników, które przy niedostatku światła są trudne do utrzymania, często zarastają mchami. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z paprociami, parzydłem leśnym i pluskwicą. Hosta ‘Sum and Substance’, ze względu na silny wzrost i duże rozmiary, równie ładnie prezentuje się sadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, tworząc wyraźny, niebieski akcent kolorystyczny. Doskonale nadaje się do obsadzania pojemników, a także brzegów oczek wodnych i strumieni. Zalecana gęstość sadzenia wynosi do 3 sztuk na metr kwadratowy.