23 września 2013

Hydrangea paniculata VANILLE-FRAISE 'Renhy'

Podziel się!

Hydrangea paniculata VANILLE-FRAISE 'Renhy' PBR
hortensja bukietowa VANILLE-FRAISE 'Renhy'

W ostatnich kilku latach na rynku szkółkarskim zapanowała moda na hortensje. Jedną z najładniejszych odmian hortensji wiechowatej jest odmiana ‘Renhy’ częściej występującą pod handlową nazwą VANILLE FRAISE. Odmiana ta jest krzewem dorastającym do 2 m wysokości i osiągającym 1,5 – 2 m średnicy. Jej pędy są sztywne, wyprostowane, ale podczas kwitnienia nieco rozchylają się na boki. Liście typowe dla hortensji wiechowatej, duże, szerokoeliptyczne długości do 15 cm, ciemnozielone i szorstko owłosione. Jednak największą atrakcją krzewu są kwiaty. U odmiany VANILLE FRAISE  właściwie spotykamy tylko kwiaty płonne zebrane w bardzo duże, szeroko stożkowate kwiatostany, które w sprzyjających warunkach mogą osiągać długość do 40 cm, najczęściej jednak ich wielkości to 20-30 cm. Pojedyncze kwiaty osiągają średnicę do 2 cm i składają się 4-5 płatków zachodzących na siebie. Kwiaty w początkowym okresie czysto białe, szybko jednak w miarę kwitnienia różowieją a następnie czerwienieją. Zazwyczaj kwiatostany tej odmiany są dwu a nawet trójbarwne, w dolnej części czerwone, w środkowej różowe, a w górnej białe. Odmiana kwitnie bardzo obficie od końca lipca aż do połowy września. Przekwitnięte kwiaty zachowują barwę i utrzymują się na roślinie mniej więcej do połowy stycznia, a następnie same opadają.

Odmiana ta jest stosunkowo łatwa w uprawie, bardzo odporna na mróz (strefa 5a). najlepiej się czuje posadzona w podłożu żyznym, próchnicznym o umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowisk dobrze oświetlonych, ale stosunkowo dobrze rośnie w niewielkim półcieniu. W okresie kwitnienia ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, dlatego w okresach bezdeszczowych wskazane jest podlewanie roślin. W przeciwnym razie może dojść do więdnięcia kwiatów.

Odmiana ta polecana jest przede wszystkim do ogrodów przydomowych, ale także do parków i zieleni osiedlowej. Jednak posadzona w przestrzeni otwartej niestety bardzo często jest dewastowana na skutek zrywania kwiatostanów. Sadzimy ją pojedynczo, jak i w niewielkich grupach. Kwiatostany po ścięciu i zasuszeniu możemy używać w suchych bukietach. Do suszenia najlepiej nadają się kwiatostany przekwitające lub nawet przekwitłe. Suszymy je w miejscach przewiewnych i nie nasłonecznionych powieszone kwiatostanami do dołu.

Ponieważ kwiaty hortensji wiechowatej pojawiają się na pędach jednorocznych, dlatego wczesną wiosną możemy ją bez problemu przycinać do około jednej trzeciej długości pędów. Co kilka lat zaleca się ścinanie do około 30-50 cm nad ziemią w celu odnowienia rośliny.

Odmiana ta została wyhodowana przez Jeana Renault i wprowadzona do handlu przez Pepinieres Renault w Gorron, Francja w 2005 roku.