6 października 2020

Imperata cylindryczna ‘Red Baron’

Podziel się!

 Imperata cylindrica ‘Red Baron’
Imperata cylindryczna ‘Red Baron’

Trawy to obecnie bardzo modna, jeśli nawet nie najmodniejsza grupa roślin, chętnie sadzonych na działkach, w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w zieleni publicznej oraz w pojemnikach zdobiących balkony i tarasy. Dzięki swojej różnorodności i plastyczności trawy stanowią uniwersalny, zmieniający się na przestrzeni pór roku, elementy ogrodowych kompozycji. Są atrakcyjnym dodatkiem rabat w stylu angielskim. Bardzo efektownie prezentują się  sadzone w dużych grupach jednoodmianowych, zaaranżowanych np. w formie łuku czy długiej wstęgi przecinającej rabatę, czy też ogrodów preriowych, gdzie stanowią trzon kompozycji.

Niektóre gatunki traw bardzo efektownie przebarwiają się pod koniec sezonu wegetacyjnego. Niekwestionowanym liderem w tej grupie jest imperata cylindryczna ‘Red Baron’. Jej czerwono-purpurowe liście we wrześniu i październiku już z daleka przyciągają uwagę.

Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ jest trawą rozłogową dorastającą do 40-50 cm wysokości. Roślina rozrasta się bardzo powoli, tworzy łany wyprostowanych, na początku sezonu jasnozielonych liści, które wraz z rozwojem nabierają czerwonych rumieńców. Latem liście są zielone u podstawy i czerwone na wierzchołkach, jesienią przybierają ogniste barwy czerwieni, purpury i fioletu. W naszych warunkach klimatycznych imperata cylindryczna nie kwitnie. Roślina preferuje gleby żyzne i wilgotne, zasobne w potas, stanowiska słoneczne, ale osłonięte zimą od wiatru. W chłodniejszych rejonach kraju wymaga okrycia na zimę suchymi liśćmi, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu oraz gdy występuje mróz i nie ma pokrywy śnieżnej. Na wiosnę okrywy trzeba usunąć, a zaschnięte liście trawy ściąć nisko przy ziemi. W maju, gdy pojawią się młode liście imperatę można zasilić nawozem wieloskładnikowym.