18 lutego 2020

Jałowiec łuskowaty ’Blue Carpet’

Podziel się!

Juniperus squamata 'Blue Carpet'
jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Jałowiec łukowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie gatunek uprawiano już w pierwszej połowie XIX wieku, ale popularność zyskały przede wszystkim jego odmiany uprawne o niebieskiej lub żółtej barwie gałązek. Chętnie sadzoną w Polsce jest odmiana ‘Blue Carpet’ wyselekcjonowana ze zmutowanego egzemplarza odmiany ‘Meyeri’ przez Holendra J. Schoemakera przed 1972 r. Jest to jedna z bardziej atrakcyjnych, niebieskich form jałowca, wyróżniona w 1993 r. przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS nagrodą Award of Garden Merit.

Odmiana ‘Blue Carpet’ to krzew iglasty o płożącym pokroju i szybkim tempie wzrostu. Rozrasta się silnie na boki pokrywając podłoże grubym kobiercem lazurowych pędów i igieł. Po 10 latach uprawy krzew osiąga 0,5 m wysokości i 2 m średnicy. Pędy tego jałowca są dosyć sztywne, lekko wzniesione, rozpostarte na boki, najmłodsze przyrosty wiotkie i przewieszone. Igły są stosunkowo krótkie, w dotyku kłujące, pokryte woskowym nalotem, intensywnie niebieskie. Szyszkojagody są niewielkie, zawierają po 2 nasiona.   

Jałowiec łuskowy ‘Blue Carpet’ ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni odporny na mróz. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. Podobnie jak inne jałowce wymaga pełnego nasłonecznienia. Sadzony na stanowiskach zacienionych i wilgotnych rośnie źle i najczęściej po kilku latach zamiera. Odmiana ‘Blue Carpet’ jest zdrowa, odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Zbyt rozrośnięte krzewy można przycinać. Cięcie pozwala utrzymać rośliny w zwartej formie. Zapaleni ogrodnicy mogą pokusić się o wyprowadzenie bardzo atrakcyjnej formy bonsai poprzez przywiązywanie najsilniejszego pędu młodej rośliny do palika i regularne przycinanie rosnących do dołu bocznych gałązek.

Juniperus squamata ‘Blue Carpet’ doskonale nadaje się do tworzenia gęstych, nieregularnych dywanów w zieleni parkowej i osiedlowej. Odmianę tę poleca się do obsadzania skarp oraz nasypów, które szybko zarasta, zadarnia i zabezpiecza przed erozją. Roślina jest łatwo dostępna w większości krajowych szkółek i centrów ogrodniczych.