7 lutego 2022

Jałowiec łuskowaty ’Blue Star’

Podziel się!

Juniperus squamata ’Blue Star’
Jałowiec łuskowaty ’Blue Star’

Jałowiec łukowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie uprawiano go już w pierwszej połowie XIX wieku, ale popularność zyskały przede wszystkim jego odmiany ogrodowe o niebieskiej lub żółtej barwie gałązek.

Jednym z najbardziej oryginalnych, karłowych kulytwarów jałowca łuskowatego jest odmiana ‘Blue Star’, wyselekcjonowana w Holandii w połowie XIX wieku, jako czarcia miotła znaleziona na odmianie ‘Meyeri’. Swoją formą, kształtem i barwą roślina przypomina trójwymiarową gwiazdę. Jest wyjątkowo piękny, a przy tym łatwy w uprawie. Jego walory dekoracyjne zostały docenione m. in. przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS, które przyznało jej wyróżnienie Award of Garden Merit.

Jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’ to wolno rosnący krzew iglasty o niebieskim zabarwieniu igieł. Początkowo rośnie kuliście, ale później tworzy kompaktowe, stożkowate odgałęzienia. Po 10 latach dorasta do 30 cm wysokości i 50 cm średnicy. Stare egzemplarze rozrastają się poduchowato na boki. Pędu i gałęzie są krótkie, gęsto ułożone, pokryte srebrzystoniebieskimi igłami. Igły są krótkie, w dotyku kłujące, pokryte woskowym nalotem, nadającym krzewom atrakcyjny niebieski kolor. Jesienią i zimą igły ciemnieją. Oprócz tradycyjnych krzewów w sprzedaży oferowane są także rośliny zaszczepione na niewysokich podkładkach, przybierające formę miniaturowego drzewka. Obie formy doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, na skalniakach, wrzosowiskach, murkach skalnych, na cmentarzach oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

Jałowiec łuskowaty jest rośliną łatwą w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych, a nawet ubogich, ale przepuszczalnych gleb ogrodowych. Wykazuje pełną mrozoodporność, wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej sprawdza się sadzony na wystawie południowej. Toleruje suszę, upał, zanieczyszczone powietrze, rośnie zdrowo zdobiąc ogród przez cały rok.