16 stycznia 2023

Jałowiec łuskowaty ’Floreant’

Podziel się!

Juniperus squamata ’Floreant’
Jałowiec łuskowaty ’Floreant’

Jałowiec łukowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie uprawiano go już w pierwszej połowie XIX wieku. Jednym z ciekawszych, wolno rosnących kulytwarów tego gatunku jest dwubarwna odmiana ‘Floreant’, uzyskana w Holandii na początku lat 90. XX wieku jako sport odmiany ‘Blue Star’.

Jałowiec łuskowaty ‘Floreant’ zwraca uwagę intensywnie niebieskim ulistnieniem z licznymi, odbarwionymi, białawymi gałązkami, nieregularnie pojawiającymi się i rozmieszczonymi na całej roślinie. Pokrojem przypomina odmianę ‘Blue Star’, od której pochodzi. Początkowo ma postać kulistą, później tworzy nieduże stożkowate odgałęzienia nadające krzewom kształt przestrzennej gwiazdy. Po 10 latach uprawy krzew dorasta do 0,3 metra wysokości i 0,5 metra średnicy. Jego pędy i gałęzie są krótkie, gęsto ułożone obok siebie, pokryte niebieskimi, kłującymi igłami z których część jest pozbawiona chlorofilu i ma kolor kremowy. W efekcie roślina jest dwubarwna i pstra. Roślina jest oferowana w sprzedaży jako krzew oraz w formie szczepionej na niewysokiej podkładce, która pełni rolę pnia i nadaje roślinie wygląd miniaturowego drzewka. Obie formy doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, na działkach, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach, murkach skalnych, także na cmentarzach oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

Jałowiec łuskowaty ‘Floreant’ jest rośliną łatwą w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych, a nawet ubogich, ale przepuszczalnych gleb ogrodowych. Wykazuje pełną mrozoodporność, wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej sprawdza się sadzony na wystawie południowej. Toleruje suszę, upał, zanieczyszczone powietrze, rośnie zdrowo zdobiąc ogród przez cały rok.