4 lutego 2019

Jałowiec nadbrzeżny 'Golden Wings'

Podziel się!

Juniperus conferta 'Golden Wings'
Jałowiec nadbrzeżny 'Golden Wings'

Jałowiec nadbrzeżny to iglasty krzew o płożącym pokroju. Naturalnie występuje wzdłuż wybrzeży Pacyfiku, od Sachalinu, przez Półwysep Koreański, aż po japońskie wyspy Hokkaido i Honsiu. Porasta piaszczyste wydmy i skały. Sprowadzony do Europy na początku XX wieku zyskał uznanie jako roślina okrywowa polecana do sadzenia na stanowiskach słonecznych. Ma skromne wymagania glebowe, szybko tworzy gęste, kłujące dywany.

Polskie szkółki oferują kilka odmian jałowca nadbrzeżnego o zielonym, niebieskim lub żółtym ulistnieniu. Stosunkowo nową i jeszcze niezbyt popularną jest odmiana ‘Golden Wings’ o gałązkach dwubarwnych, żółto-zielonych. Odmiana ta trafiła do handlu na przełomie XX i XXI wieku. Rośnie zdecydowanie wolniej od odmian takich jak ‘Schlager’ czy ‘Silver Mist’, tworząc niewielkie dwubarwne poduszki. Po 10 latach uprawy dorasta do 20 cm wysokości i około 0,5 m szerokości. Pędy są krótkie, rozpostarte na wszystkie strony, ścielą się po ziemi. Gałązki są obficie i gęsto ulistnione, zielone z licznymi zabarwionymi na żółto fragmentami rozproszonymi przypadkowo w obrębie rośliny. Część gałązek jest całkowicie żółta, inne są częściowo odbarwione, pozostałe są zielone. Igły są gęsto ułożone na pędach, skupione po 3 w okółkach, rynienkowate (w przekroju trójkątne), mają do 1,5 cm długości, są ostro zakończone, w dotyku kłujące. Jałowiec nadbrzeżny jest gatunkiem dwupiennym, szyszki męskie i żeńskie tworzą się na oddzielnych osobnikach. Odmiana ‘Golden Wings’ tworzy atrakcyjne, kuliste i duże szyszkojagody o średnicy około 1 cm. Szyszkojagody są początkowo żółtawe, jasnozielone, pokryte grubą warstwą srebrzystego wosku, po dojrzeniu są ciemne.  Dojrzewają w ciągu 18 miesięcy. Wewnątrz szyszkojagód znajdują się zwykle 3 nasiona.

Ze względu na naturalne występowanie w pasie nadmorskim, w zasięgu klimatu oceanicznego, jałowiec nadbrzeżny ma wyższe wymagania glebowe i wilgotnościowe, w porównaniu do jałowców pochodzących z obszarów o przewadze klimatu kontynentalnego. W czasie surowych, bezśnieżnych zim krzewy mogą cierpieć od mrozu i suszy fizjologicznej, dlatego we wschodniej i centralnej części kraju rośliny warto na zimę okrywać cieniówką lub cienką warstwą stroiszu. W cieplejszych rejonach kraju krzewy zimują dobrze.

‘Golden Wings’ to odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych jako roślina okrywowa na skalniaki, murki skalne czy wrzosowiska. Tworzy atrakcyjne, dwubarwne kobierce, bardzo dobrze sprawdzające się na rabatach z roślinami iglastymi.