14 stycznia 2022

Jałowiec nadbrzeżny 'Schlager'

Podziel się!

Juniperus conferta 'Schlager'
Jałowiec nadbrzeżny 'Schlager'

Jałowiec nadbrzeżny to iglasty krzew o płożącym pokroju. Naturalnie występuje na obszarze oddziaływania klimatu oceanicznego, wzdłuż wybrzeży Pacyfiku, od Sachalinu, przez Półwysep Koreański, aż po japońskie wyspy Hokkaido i Honsiu. Porasta piaszczyste wydmy i skały. Ma skromne wymagania glebowe, szybko pokrywa powierzchnię gruntu, tworząc gęste, kłujące dywany.

Spośród kilku kultywarów jałowca nadbrzeżnego, oferowanych przez polskie szkółki i centra ogrodnicze, wartym uwagi i polecenia jest ‘Schlager’ - odmiana notowana w uprawie w Wielkiej Brytanii w latach 70 XX wieku, charakteryzująca się  intensywnie zielonym kolorem igieł oraz szybkim tempem wzrostu. Po 10 latach uprawy dorasta do 30-40 cm wysokości i około 1,5-2 m szerokości. Jego pędy są długie, sztywne, szeroko rozpostarte, ścielą się po ziemi. Kora najmłodszych pędów jest zielona, u starszych przyjmuje jasnobrązowe zabarwienie. Gałązki liczne, obficie i gęsto ulistnione, na końcach lekko wzniesione. Igły są skupione po 3 w okółkach, maja kształt rynienki, w przekroju są trójkątne, długości 1,2-1,5 cm, ostro zakończone, w dotyku kłujące, intensywnie zielone ze srebrzystobiałym, wąskim paskiem przetchlinek. Ozdobą rośliny są także dosyć duże, kuliste, jasnozielone szyszkojagody średnicy 1 cm, pokryte grubą warstwą srebrzystego wosku, ciemniejące po dojrzeniu. Wewnątrz szyszkojagód znajdują się zwykle 3 nasiona.

Jałowiec nadbrzeżny nie jest wymagający pod względem podłoża, ale lepiej sprawdza się sadzony w zachodniej części kraju, gdzie zimy są łagodniejsze. Na wschód od Wisły, przy mroźnej pogodzie oraz braku pokrywy śnieżnej, może niestety przemarzać. Dlatego w razie zapowiedzi silnego mrozu krzew warto okryć cieniówką lub stroiszem.

Jałowiec nadbrzeżny ‘Schlager’ nadaje się do obsadzania skarp, nasypów oraz rabat z roślinami iglastymi. Jego pędy szybko pokrywają powierzchnię gleby. Krzew doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych i alpinariach oraz sadzony na murkach skalnych, z których zwieszają się jego długie gałązki. Jest jednym z najładniejszych jałowców okrywowych, które można u nas uprawiać.