11 sierpnia 2020

Jałowiec płożący ‘Wiltonii’

Podziel się!

Juniperus horizontalis ‘Wiltonii’
Jałowiec płożący ‘Wiltonii’

To jedna z najwartościowszych iglastych roślin okrywowych sadzonych w ogrodach przydomowych oraz na terenach zieleni publicznej. Krzewy w szybkim tempie tworzą niskie gęste dywany o niebieskawym zabarwieniu. Nadają się do sadzenia na rabatach, skarpach, skalniakach oraz uprawy w pojemnikach.

Jałowiec płożący został sprowadzony do Europy z Ameryki Północnej. Odmianę ‘Wiltonii’ wprowadziła na rynek w 1914 r. amerykańska szkółka Wilton Nurseries z Connecticut. Obecny nieprzerwanie w sprzedaży od przeszło stu lat jałowiec ‘Wiltonii’ cieszy się po dziś dzień dużą popularnością i bez trudu można go kupić w szkółkach i centrach ogrodniczych.

Jałowiec płożący ‘Wiltonii’ charakteryzuje się niskim, ścielącym pokrojem i dosyć szybkim tempem wzrostu. Po 10 latach uprawy rośliny osiągają 2-2,5 metra średnicy przy zaledwie 0,1 metra wysokości. Pędy ścielą się płasko po ziemi, łatwo się ukorzeniają tworząc zwarte i trwałe kobierce. Drobne, słabo odstające i ostro zakończone igiełki gęsto okalają wałeczkowate pędy. Igły są pokryte woskiem nadającym roślinie niebieski odcień. W okresie jesienno-zimowym gałązki nabierają fioletowego zabarwienia.

Jałowiec płożący ‘Wiltonii’ ma małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych na wszystkich glebach przepuszczalnych, nawet bardzo lekkich i o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku. System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (wystarczy 20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Rośliny sadzone w cieniu rosną źle, a ich pędy mogą zamierać. Odmiana ‘Wiltonii’ jest w pełni mrozoodporna. Krzewy dobrze znoszą przycinanie i formowanie.

Juniperus horizontalis ‘Wiltonii’ jest jedną z najcenniejszych form dywanowych wśród roślin iglastych. W 1984 roku odmiana została wyróżniona nagrodą AGM przyznawaną przez brytyjską organizację ogrodniczą Royal Horticultural Society. Krzew można wykorzystać do obsadzania większych powierzchni. Doskonale zastępuje trawniki w miejscach suchych i silnie nasłonecznionych, na glebach nieurodzajnych lub na terenach o dużym nachyleniu. Rośliny sadzone na skarpach umacniają je, zabezpieczają przed erozją i zachwaszczeniem. Wyjątkowo ciekawie prezentują się krzewy sadzone na skarpach lub wzniesieniach zabezpieczonych murkiem oporowym. Malowniczo zwieszające się, opadające pędy tworzą zielono-niebieskie kaskady przypominające górskie strumienie. Podobny efekt można uzyskać sadząc krzewy na brzegach dużych pojemników (donic, mis). ‘Wiltonii’ doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych. Wytrwali amatorzy ogrodnictwa mogą spróbować wyprowadzić niezwykle interesującą formę pienną tego jałowca. W tym celu wystarczy u podstawy krzewu wbić palik i przywiązać do niego najsilniejszy pęd. Mniej cierpliwi mogą kupić odmianę ‘Wiltonii’ zaszczepioną na wysokiej podkładce, wówczas roślina przypomina miniaturowe drzewko o płaczących pędach.