20 grudnia 2023

Jałowiec pospolity ‘Green Carpet’

Podziel się!

Juniperus communis ‘Green Carpet’
Jałowiec pospolity ‘Green Carpet’

Jałowiec pospolity to gatunek rodzimy, występuje na terenie całego kraju w jasnych lasach sosnowych, brzezinach i na wrzosowiskach. Najczęściej rośnie na glebach jałowych, piaszczystych lub kamienistych. Szkółki roślin ozdobnych oferują duży wybór odmian jałowca pospolitego różniących się pokrojem, siłą wzrostu i barwą igieł. Jedną z cenniejszych form okrywowych jałowca pospolitego jest odmiana ‘Green Carpet’, znaleziona na skalistych wybrzeżach norweskich fiordów, w pobliżu Stavanger w 1984 roku przez Arne Bryne’a, wprowadzona do handlu w Wielkiej Brytanii przez szkółki Bressingham.

Jest to wolno rosnąca, karłowa odmiana jałowca o płożącym pokroju i zielonym ulistnieniu, tworząca zwarte maty okrywające podłoże. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają zaledwie 0,1 m wysokości przy 1,5 m średnicy. Pędy wyrastają promieniście ze środka krzewu i ścielą się nisko po ziemi. Gałązki liczne, krótkie, dosyć krępe, płaskie, równomiernie i naprzemianlegle ułożone po obu stronach pędów. Starsze pędy przybierają wiśniowobrązowe zabarwienie. Igły długości 1 cm ułożone są po 3 w okółkach, mają zaostrzone końce, z zewnątrz są jasnozielone, od wewnątrz (od strony gałązek) srebrzyste. Latem barwa igieł jest żywozielona, zimą ciemnozielona. Odmiana ta oprócz formy tradycyjnego krzewu bywa oferowana w postaci niewielkich, malowniczych drzewek, zaszczepionych na podkładce. Starsze formy pienne tworzą regularne, szerokie parasole z zachodzącymi na siebie dachówkowato gałązkami.

Jałowiec pospolity ‘Green Carpet’ należy do roślin wyjątkowo łatwych w uprawie, ma bardzo skromne wymagania glebowe. Doskonale rośnie na stanowiskach suchych, słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Całkowicie mrozoodporny, bez obaw może być sadzony na terenie całego kraju. Rośliny źle reagują na przesadzanie ze względu na płaski i płytki system korzeniowy. Jednak dzięki rozległym korzeniom doskonale nadają się do sadzenia na skarpach i nasypach umacniając je i chroniąc przed erozją – osuwaniem ziemi i wypłukiwaniem w czasie silnych opadów deszczu. Jeśli krzewy za bardzo się rozrosną, można je wiosną lekko przycinać.

Odmiana ‘Green Carpet’ świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej. Jest polecana do stosowania w ogrodach prywatnych i zieleni publicznej. Doskonale komponuje się z innymi krzewami iglastymi, może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Naturalne tło dla jałowca pospolitego tworzą brzozy, sosny i modrzewie. Tak skomponowane nasadzenia sprzyjają pojawianiu się grzybów (maślaki, kozaki) oraz przyciągają do ogrodu ptaki.  W ogrodach przydomowych ładnie prezentują się egzemplarze sadzone pojedynczo, szczególnie w miejscach wyeksponowanych, ale jeszcze ciekawiej wyglądają nasadzenia grupowe.