20 lutego 2024

Jałowiec rozesłany ‘Nana’

Podziel się!

Juniperus procumbens ‘Nana’
Jałowiec rozesłany ‘Nana’

Jałowce to jedne z najczęściej uprawianych ozdobnych roślin iglastych. Odporne na suszę oraz niedostatek składników pokarmowych w glebie świetnie radzą sobie nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni publicznej – parkowej i osiedlowej. Szczególnie przydatne na tereny miejskie są formy okrywowe, sadzone na skarpach i nasypach. Utworzony z jałowców, zimozielony dywan jest niemal bezobsługowy w utrzymaniu, skutecznie chroni glebę przed erozją, oczyszcza powietrze i daje schronienie zwierzętom.

Jałowiec rozesłany ‘Nana’ to niski, wolno rosnący i kompaktowy krzew o pędach pełzających po ziemi, po 10 latach uprawy dorasta do 0,2 m wysokości i 1-1,5 m średnicy. Tworzy sztywne, bardzo gęste pędy z licznymi, krótkimi igłami zachowującymi przez cały rok zielononiebieskawą barwę. Ozdobą rośliny są kuliste szyszkojagody pokryte woskowym nalotem. W sprzedaży oprócz krzewów o tradycyjnym płożącym pokroju oferowane są formy pienne w postaci drzewek zaszczepionych na różnej wysokości podkładkach. Tego typu formy są bardzo atrakcyjne, przypominają naturalne drzewka bonsai. Formę wypiętrzoną, drzewkowatą, można też wyprowadzić samodzielnie, podwiązując jeden z najsilniejszych pędów do palika.

Jałowiec rozesłany ma małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych. Roślina jest odporna na susze i upał, tworzy płytki, szeroko rozrastający się system korzeniowy, pozwalający pobierać wodę nawet z niewielkich opadów. Sadzony w cieniu i na zbyt mokrym podłożu rośnie źle i może chorować, co najczęściej objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. Jeśli zbytnio się rozrośnie można go skracać i przycinać.

Juniperus procumbens ‘Nana’ jest jedną z ciekawszych form okrywowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników w miejscach nasłonecznionych, suchych i nieurodzajnych. Sadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją, a zwarty kobierzec chroni glebę przed zachwaszczeniem. Krzew świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie z odmianami o złotym lub niebieskim zabarwieniu gałązek. Nadaje się do sadzenia w ogrodach wrzosowiskowych, na skalniakach, działkach rekreacyjnych, cmentarzach, a także w zieleni osiedlowej.