25 września 2018

Jarząb Arnolda ‘Golden Wonder’

Podziel się!

Sorbus ×arnoldiana 'Golden Wonder'
jarząb Arnolda 'Golden Wonder'

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowych, ciekawych odmian jarzębów, które można sadzić zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na działkach czy zieleni osiedlowej. Osiągają niewielkie rozmiary, zawiązują ozdobne owoce (chętnie zimą zjadane przez ptaki), a jesienią ich liście ładnie przebarwiają się w ciepłych czerwonych i pomarańczowych kolorach.

Jarzęby to różnej wielkości drzewa lub krzewy licznie spotykane w naturze w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce dziko rośnie aż 6 gatunków, z których najpopularniejszym jest jarząb pospolity, popularnie nazywany jarzębiną. Oprócz krajowych gatunków jarzębów szkółki i centra ogrodnicze mają w swojej ofercie niemal kilkadziesiąt odmian, którymi można ozdobić ogród.

Jedną z ciekawszych odmian jarzębu o pochodzeniu mieszańcowych jest jarząb Arnolda ‘Golden Wonder’, wyhodowany w 1950 r. w holenderskiej miejscowości Zundert przez J. Lombartsa. Roślina ta w Polsce jest mało znana, jednak ze względu na niewielkie wymagania oraz bogate walory ozdobne zasługuje na szersze upowszechnienie. Jest to nieduże drzewo o ażurowej koronie i wolnym tempie wzrostu, tworzące żółte owoce zebrane w obfite grona. Dorasta do 4-5 m wysokości, tworzy wyprostowane pędy latem uginające się pod ciężarem owoców. Liście są złożone, ciemnozielone, jesienią przebarwiają się przed opadnięciem. Drobne białe kwiaty są zebrane w liczne, płaskie kwiatostany, ukazują się w maju. W sierpniu dojrzewają dosyć duże, kuliste owoce o złocistej skórce, zebrane w gęste grona. Są one przysmakiem wielu gatunków ptaków, np. drozdów, gili, jemiołuszek, dzwońców.

Jarzęby mimo że preferują gleby wilgotne i przepuszczalne w zasadzie  są mało wymagające. Dobrze rosną na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Drzewa preferują miejsca słoneczne, tolerują umiarkowane zacienienie. Rośliny są w pełni mrozoodporne, tolerancyjne na zanieczyszczenie powietrza, rzadko wymagają jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych.

Ze względu na niewielkie rozmiary jarząb Arnolda ‘Golden Wonder’ doskonale nadającą się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych i osiedlowych oraz  na działkach. Bardzo ładnie prezentuje się w szpalerach sadzonych wzdłuż ogrodzeń lub dróg oraz w zestawieniach z krzewami ozdobnymi z liści i kwiatów. Drzewa tworzą bardzo efektowne (zwłaszcza jesienią) kompozycje z trawami.