17 lutego 2021

Jaśminowiec 'Biały Karzeł'

Podziel się!

Philadelphus 'Biały Karzeł'
jaśminowiec 'Biały Karzeł'

Znany z wiejskich ogrodów jaśminowiec wonny (Ph. coronarius) jest coraz częściej zastępowany przez mniejsze, ale bardzo dekoracyjne odmiany mieszańcowe, choćby pochodzącego z polskiej hodowli 'Białego Karła'. Podobnie jak gatunek, z którego się wywodzi, także i on oznajmia swoim obfitym kwitnieniem, że właśnie nadeszło upragnione lato. Na tle innych odmian wyróżnia się niezwykle oryginalnymi, pofalowanymi liśćmi.

Ta wartościowa i dekoracyjna odmiana wyhodowana została przez Antoniego Wróblewskiego w Szkółkach Kórnickich w latach. 30. XX wieku, ale weszła do sprzedaży dopiero w roku 1982. Spośród kilku odmian jaśminowców wyselekcjonowanych przez tego zasłużonego polskiego dendrologa  'Biały Karzeł' wyróżnia się niskim wzrostem i karbowanymi liśćmi. Rzeczywiście, krzew jest niewielki, wręcz karłowy, osiąga bowiem niewiele ponad metr wysokości i szerokości. Zwarty pokrój tworzą sztywne i grube pędy, na których osadzone są ciemnozielone, eliptyczne, delikatnie ząbkowane liście. Blaszka liściowa tej odmiany wyróżnia się niespotykaną u jaśminowców cechą - jest faliście powyginana. Oprócz niewątpliwie bardzo dekoracyjnych i oryginalnych liści ozdobą krzewu są kwiaty - białe i delikatnie pachnące. Pojawiają się późno, bo pod koniec czerwca i na początku lipca, obficie oblepiając końcowe odcinki pędów. Są pojedyncze, zbudowane z 4 nierównomiernie ząbkowanych płatków oraz licznych żółtych pręcików. Mają po 5 cm średnicy i zebrane są w kiście po 7 sztuk. Warunkiem niezbędny do utrzymania ładnego pokroju tej odmiany oraz gęstego ulistnienia jest wykonanie raz na 2-3 lata cięcia formującego.

Odmiany jaśminowca pochodzenia mieszańcowego, takie jak m.in. 'Biały Karzeł' popularność zyskały dzięki odporności na trudne warunki i łatwości w uprawie. Krzew można posadzić na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym, w przeciętnej glebie ogrodowej, wapiennej lub obojętnej, choć najlepiej będzie rósł na glebie żyznej, cięższej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze zdrenowanej. Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 5b), więc może być bez obaw sadzony w najzimniejszych zakątkach Polski bez potrzeby osłaniania. Dobrze znosi suszę, zanieczyszczenie powietrza i trudy warunków miejskich.

Z powodu niewielkich rozmiarów jaśminowiec 'Biały Karzeł' polecany jest do małych ogrodów, choć sprawdzi się także w większych oraz w zieleni publicznej. Ładnie wygląda, gdy rośnie pojedynczo, w grupach lub nawet formowanych szpalerach.