31 lipca 2023

Jeżówka ‘Cheyenne Spirit’

Podziel się!

Echinacea ‘Cheyenne Spirit’
Jeżówka ‘Cheyenne Spirit’

Jeżówka purpurowa naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Bylina ta jest rośliną leczniczą, wykorzystywaną przez rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego jako środek odtruwający. Współcześnie jest wykorzystywana jako roślina ozdobna, ceniona za obfite, długotrwałe kwitnienie. Wzrastające zainteresowanie jeżówkami sprawiło, że na świecie wyhodowano liczne odmiany mieszańcowe. Wśród nich warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Cheyenne Spirit’. W Polsce kultywar ten miał swoją premierę podczas wystawy ‘Zieleń to Życie’ w 2013 roku, w ramach której został zgłoszona do Konkursu Roślinnych Nowości. Wprawdzie odmiana ta nie zdobyła medalu, ale spodobała się publiczności, którą zaciekawiła różnorodność barw w ramach jednego kultywaru.

Jeżówka ‘Cheyenne Spirit’ jest byliną o wyprostowanym pokroju, dorasta do 50-80 cm wysokości. Pędy i liście ma ciemnozielone, pokryte są one krótkimi włoskami. Kwiaty zebrane są w kwiatostanach typu koszyczka, osadzonych pojedynczo na szczytach łodyg. Kwiaty języczkowate tworzą jeden okółek na brzegu kwiatostanu, natomiast kwiaty rurkowate są ułożone na wypukłym dnie koszyczka, tworząc ozdobną, kolczastą główkę. U poszczególnych roślin kwiaty języczkowate mogą być białe, bladożółte albo przyjmować wyraziste i mocne odcienie kolorów: żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Rośliny kwitną długo i obficie od lata do jesieni, wabiąc niezliczone motyle oraz inne owady poszukujące nektaru.

Jeżówki preferują gleby żyzne, gliniasto-piaszczyste, zasobne w próchnicę, odkwaszone, stale umiarkowanie wilgotne. Nie lubią podłoży suchych. Najlepiej rosną w pełnym słońcu. Mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Odmiana ‘Cheyenne Spirit’ jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów uprawowych. Pielęgnacja roślin ogranicza się do usuwania na wiosnę pozostałości zeszłorocznych pędów i liści oraz zasilenia rośliny uniwersalnym nawozem mineralnym lub organicznym. Systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatostanów, sprzyja zawiązywaniu kolejnych pąków kwiatowych, przedłużając okres kwitnienia.   

Rośliny pięknie prezentują się sadzone w grupach, tworzą wówczas bardzo wyraziste, kolorowe łany. Można je sadzić także pojedynczo wśród innych bylin, jako element kwietnego dywanu. Znakomicie pasują charakterem do ogrodów w typie rustykalnym lub angielskim. Rośliny wyglądają interesująco nawet po przekwitnieniu, gdyż ostro zakończone, środkowe części koszyczków bardzo długo zachowują walory dekoracyjne. Floryści wykorzystują ścięte kwiatostany (często po usunięciu brzeżnych kwiatów języczkowych) wykorzystują do tworzenia świeżych i suchych kompozycji.