23 czerwca 2020

Jodła górska 'Compacta'

Podziel się!

Abies lasiocarpa 'Compacta'
Jodła górska 'Compacta'

Jodła górska, zwana też jodłą arizońską, została sprowadzona do Europy na początku XX wieku z Ameryki Północnej, gdzie naturalnie porasta wysokie góry Arizony, Nowego Meksyku oraz Kolorado. Drzewo to charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, regularną koroną i efektownym, srebrzystym wybarwieniem igieł. Krajowe szkółki najczęściej oferują karłową odmianę ‘Compacta’ o stalowo-niebieskim wybarwieniu igieł. Roślina ta przypomina świerk kłujący, ale osiąga mniejsze rozmiary i doskonale nadającą się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych.

Abies lasiocarpa ‘Compacta’  to niskie, bardzo zwarte, stożkowate drzewo dorastająca po 30 latach uprawy do około 3-4 metrów wysokości. Ładny, prosty pień pokrywa gładka, szarobiała kora, dosyć trudno dostrzegalna ze względu na gęste ułożenie pędów. Same pędy są dosyć krótkie, sztywne, otoczone wokół srebrzystymi, szaro-niebieskimi igłami. Igły te są na szczycie wcięte, tępe, miękkie i przyjemne w dotyku. Po roztarciu wydzielają przyjemny,  intensywny, balsamiczny zapach. W konarach starszych drzew ptaki lubią zakładać gniazda.

Jodły preferują gleby żyzne, stale umiarkowanie wilgotne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie podłoża. Najlepiej czują się w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, w pobliżu zbiorników wodnych, stawów, strumieni. Rośliny o niebieskim odcieniu igieł najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych, co sprzyja utrzymaniu wyraźnego, intensywnego koloru, charakterystycznego dla odmiany. Jodły o igłach zielonych można sadzić także w półcieniu. Jodła górska jest w pełni mrozoodporna, natomiast czasami cierpi z powodu późnych wiosennych przymrozków, które uszkadzają wrażliwe na mróz, najmłodsze przyrosty. Po posadzeniu roślin w ogrodzie glebę wokół nich można ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Oprócz walorów dekoracyjnych, ściółka sprzyja utrzymaniu wyższej wilgotności podłoża, obniża pH i dostarcza próchnicy, a także ogranicza zachwaszczenie.

Jodła górska ‘Compacta’ należy do najpiękniejszych, karłowych odmian jodeł wybarwionych na niebiesko. Doskonale nadaje się do uprawy w małych ogrodach przydomowych, na skalnikach i wrzosowiskach, sadzona pojedynczo lub w grupach. Drzewa prezentują się szczególnie efektownie wiosną, gdy dają nowe przyrosty, oraz zimą, w okresie Bożego Narodzenia, przystrojone kolorowymi lampkami. Gałązki tej wartościowej odmiany mogą być dodatkiem do stroików, wszelkiego rodzaju zimowych kompozycji lub innych aranżacji florystycznych.