14 stycznia 2019

Jodła koreańska 'Blue Emperor'

Podziel się!

Abies koreana 'Blue Emperor'
Jodła koreańska 'Blue Emperor'

Jodła koreańska to gatunek endemiczny występujący na Półwyspie Koreańskim. W naturze jest niewielkim, masywnym drzewem dorastającym do 8-10 m wysokości. Tworzy regularną, stożkowatą koronę, ciemnozielone igły oraz bardzo charakterystyczne, fioletowe lub zielone szyszki, obficie pojawiające się nawet na młodych, kilkuletnich roślinach. Jest jedną z najbardziej dekoracyjnych, wolno rosnących jodeł, przydatny do uprawy w ogrodach przydomowych na terenie całego kraju. Szkółki i centra ogrodnicze oferują szeroki asortyment odmian tego gatunku. Spośród nich warto zwrócić uwagę na formy miniaturowe o niebieskawym zabarwieniu igieł, takie jak ‘Blue Emperor’.

Jodła koreańska ‘Blue Emperor’ to karłowa odmiana o intensywnie niebieskim kolorze igieł, wyselekcjonowana i wprowadzona do uprawy na początku XXI wieku. Roślina charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, dziesięcioletnie egzemplarze mają około 80 cm wysokości i szerokość. Początkowo rośnie w formie płaskiego krzewu, z wiekiem tworzy przewodnik i przyjmuje pokrój szerokiego stożka. Pędy są krótkie i sztywne, pokryte promieniście tępo zakończonymi igłami. Igły tej odmiany mają z obu stron szerokie paski białego, woskowego nalotu, który nadaje roślinie charakterystyczną, srebrzystoniebieską barwę, pogłębioną jeszcze bardziej przez fioletowoniebieskie szyszki. Szyszki tworzą się licznie i są bardzo dekoracyjne, a dzięki niewielkim rozmiarom roślin są dobrze wyeksponowane i widoczne. Po dojrzeniu jesienią szyszki rozsypują się, uwalniając nieliczne nasiona.

Jodła koreańska jest łatwa w uprawie, zdrowa, w pełni odporna na mróz. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne do obojętnych, miejsca słoneczne. Najlepiej prezentuje się sadzone w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Nadaje się do uprawy na działkach, cmentarzach i w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów.