9 lutego 2011

Juniperus chinensis 'Stricta'

Podziel się!

Juniperus chinensis ‘Stricta’

Jałowce to niezawodne rośliny do sadzenia na glebach suchych oraz ubogich w składniki pokarmowe. Stożkowaty pokrój, ciekawe wybarwienie igieł oraz niewielkie wymagania wilgotnościowe jałowca chińskiego ‘Stricta’ sprawiają, że odmiana ta stanowi doskonałą alternatywę dla żywopłotowych odmian żywotników i cyprysików.
 
Juniperus chinensis ‘Stricta’ pochodzi z Ameryki, jest odmianą wolno rosnącą w kształcie stożka. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają około 2 metrów wysokości. Wieloletnie, stare okazy często przyjmują pokrój szeroko kolumnowy. Pędy ustawione są pionowo. Sztywne gałązki charakteryzują się krótkimi, regularnie ułożonymi rozgałęzieniami. Ulistnienie wyłącznie igiełkowate. Kłujące, miękkie igły mają barwę niebiesko-zieloną, zimą w odcieniu srebrzystym. Dzięki gęstemu ułożeniu pędów i zwartej formie krzewy są dosyć odporne na odkształcenia powodowane obfitymi opadami śniegu w okresie zimy.
 
Jałowiec chiński ‘Stricta’ ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku. System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. W warunkach klimatycznych Polski krzewy wykazują pełną mrozoodporność.
 
Oprócz nieformowanych żywopłotów i szpalerów jałowiec chiński ‘Stricta’ świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach wyeksponowanych, jako roślina soliterowa, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych, japońskich, w parkach, ogrodach miejskich, na cmentarzach, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Zaletą odmiany ‘Stricta’ jest również ładne, niebieskawe wybarwienie igieł, utrzymujące się w okresie zimowym.