28 stycznia 2016

Juniperus communis 'Goldschatz' jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Podziel się!

Juniperus communis 'Goldschatz'
jałowiec pospolity ‘Goldschatz’


Jałowiec pospolity to nasz rodzimy gatunek rosnący w lasach i na wrzosowiskach w całym kraju. Przybiera różne formy - od drzewiastych przez kolumnowe, po niskie, dywanowe. Szczególnie wartościowe są dekoracyjne formy płożące, takie jak odmiana 'Goldschatz' o żółtopomarańczowych, niekłujących igłach.

Jest ona mutacją odmiany 'Repanda' wyselekcjonowaną w latach 90. XX wieku w Niemczech. Po raz pierwszy pojawiła się w sprzedaży w 2000 roku. Ten zimozielony krzew płoży się nisko przy ziemi, tworząc gęsty kobierzec o oryginalnej kolorystyce zmieniającej się w ciągu roku. Rośnie bardzo wolno - rocznie przyrasta na szerokość 8-10 cm, by po 10 latach osiągnąć zaledwie 20 cm wysokości i 1,5 m szerokości. To jeden z najwolniej rosnących jałowców płożących. Niekłujące i miękkie w dotyku igły mają długość ok. 1 cm i ułożone są po 3 w okółku. Gęsto przylegają do licznych pędów. W młodości igły są pomarańczowożółte, a w starszym wieku jasnożółte. Gałązki są cienkie i wiotkie, dachówkowato ułożone. Odmiana nie kwitnie i nie tworzy szyszkojagód, ale dzięki atrakcyjnym igłom wygląda dekoracyjnie przez cały rok.

Jak wszystkie odmiany jałowca pospolitego także i ta najlepiej czuje się w pełnym słońcu i nawet w najgorętsze i najbardziej suche lata pędy nie są przypalane. Roślina znosi półcień i jedynie w miejscach zacienionych i wilgotnych rośnie słabo. Uprawa krzewu nie jest kłopotliwa, bowiem  ma on wyjątkowo skromne wymagania. Dobrze rośnie na przeciętnych, lekkich, przepuszczalnych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do kwaśnego, ale radzi sobie nawet na bardzo ubogich i suchych nieużytkach. Nie toleruje jedynie gleb zbitych, ciężkich i gliniastych. Nie wymaga podlewania i dobrze znosi cięcie odmładzające. Jej dużym atutem jest też całkowita odporność na mróz (strefa 4). Nawet w najzimniejszych rejonach kraju nie wymaga okrywania na zimę.

Ciekawy pokrój, powolny wzrost oraz dekoracyjne igły sprawiają, że odmiana 'Goldschatz' idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów, do sadzenia w grupach, na wrzosowiskach oraz jako roślina okrywowa na skarpy i skalniaki w większych ogrodach, parkach, w zieleni miejskiej. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Rozrastanie się rośliny w szerz nie powinno być problemem, bo zawsze można ją przyciąć.