12 stycznia 2012

Juniperus communis 'Horstmann'

Podziel się!

Juniperus communis ‘Horstmann’

Jałowiec pospolity występuje na terenie całego kraju w jasnych lasach sosnowych, brzezinach i na wrzosowiskach. Najczęściej rośnie na glebach jałowych, piaszczystych lub kamienistych. Szkółki roślin ozdobnych oferują duży wybór odmian jałowca pospolitego, zarówno tych o pokroju wzniesionym jak rozpostartym nisko przy ziemi. Jedną z niezwykle malowniczych form jałowca pospolitego jest odmiana ‘Horstmann’ o atrakcyjnych, zwisających pędach i nieregularnym pokroju. Starsze rośliny przypominają cyprysik nutkajski ‘Pendula’, ale są o wiele mniej wymagające i bardzo odporne na niskie temperatury.

Juniperus communis
‘Horstmann’ został wyselekcjonowany w niemieckiej szkółce G. Horstmanna. Rośliny tworzą oryginalne, szerokie krzewy o przewisających pędach. W wieku 10 lat dorastają do 1,5 metra wysokości oraz podobnej szerokości. Od pędu głównego odchodzą horyzontalnie ułożone pędy boczne. Wyrastające na nich gałązki, oraz końce pędów, zwisają, dzięki czemu rośliny przybierają malownicze kształty, przypominające z oddali bajkowe, tajemnicze postacie. Odmiana ‘Horstmann’ ma sztywne, bardzo kłujące, zielone igły długości 10-15 milimetrów, ustawione po 3 w okółku. Kwiaty, wyłącznie męskie, pojawiają się wiosną, dlatego rośliny nie tworzą nasion i są rozmnażane wyłącznie wegetatywnie.
 
Jałowiec pospolity ‘Horstmann’ należy do roślin wyjątkowo łatwych w uprawie, o skromnych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na stanowiskach suchych, słonecznych, glebach ubogich w składniki pokarmowe. Znosi słabe zacienienie, źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Całkowicie mrozoodporny, bez obaw może być sadzony na terenie całego kraju. Płytki i rozległy system korzeniowy sprawia, że rośliny źle reagują na przesadzanie. Dlatego przed sadzeniem należy dobrze się zastanowić nad wyborem miejsca, tak aby uniknąć ewentualnego późniejszego przesadzania. Młode rośliny można prowadzić przy paliku, dzięki temu wykształcą pionowy przewodnik, egzemplarze rosnące swobodnie przyjmują zwykle formy bardziej szerokie i nieregularne. 

Jałowiec ‘Horstmann’ najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach wyeksponowanych. Doskonale komponuje się z innymi roślinami iglastymi, może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Naturalne tło dla jałowca pospolitego tworzą brzozy, sosny i modrzewie. Tak skomponowane nasadzenia sprzyjają pojawianiu się grzybów (maślaki, kozaki) oraz przyciągają do ogrodu ptaki.