30 października 2012

Juniperus horizontalis 'Andorra Compact'

Podziel się!

Juniperus horizontalis ‘Andorra Compact’ 
Jałowiec płożący ‘Andorra Compact’ 

Jałowiec płożący ‘Andorra Compact’ należy do grupy wartościowych, okrywowych krzewów iglastych, służących do zadarniania terenów suchych i nasłonecznionych, na których trudno utrzymać trawnik lub inne, bardziej wymagające rośliny ozdobne. Krzew tworzy lekko uniesiony, gęsty kobierzec o szaro-niebieskim zabarwieniu. Doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych, żwirowych lub orientalnych.

Juniperus horizontalis
(jałowiec płożący) pochodzi z Ameryki Północnej, naturalnie porasta piaszczyste brzegi Wielkich Jezior, klifowe wybrzeża oraz zbocza górskie. W Europie gatunek znany jest już od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Odmiana ‘Andorra Compact’ została wyselekcjonowana w USA, w uprawie znajduje się od 1955 roku. Krzew charakteryzuje się niskim, płożącym pokrojem i średnio silnym wzrostem. Po 10 latach uprawy osiąga 0,3 metra wysokości przy średnicy około 1 metra. Pędy wyrastają ze środka krzewu promieniście, tworząc formę przypominającą misę. Końce pędów i ich boczne rozgałęzienia unoszą się delikatnie ku górze, dopiero starsze fragmenty pędów pokładają się na ziemi. Drobne, słabo odstające i ostro zakończone igiełki gęsto okalają pędy, są szaro-niebieskie, późną jesienią i zimą stają się fioletowe. Roztarte gałązki są wyraźnie pachnące, przypominają zapach jałowca sabińskiego, ale o słabszej intensywności.

Jałowiec płożący ‘Andorra Compact’ ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku. System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na miejscach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co najczęściej objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. Jeśli pędy wyrosną zbyt daleko, poza wyznaczony im obszar, można je śmiało skrócić lub przyciąć.

Juniperus horizontalis
‘Andorra Compact’ jest jedną z ciekawszych form okrywowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników, zwłaszcza w miejscach suchych i nieurodzajnych. Sadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją, a zwarty kobierzec chroni glebę przed zachwaszczeniem. Zalecana gęstość sadzenia to dwie sztuki na metr kwadratowy. ‘Andorra Compact’ świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie z odmianami o złotym zabarwieniu łusek lub igieł, stwarzając im odpowiednie, kontrastujące tło, na którym są pięknie wyeksponowane. Wyjątkowo ciekawie prezentują się krzewy jałowca sadzone w dużych, jednorodnych grupach. Odmianę ‘Andorra Compact’ można z powodzeniem sadzić w ogrodach skalnych oraz niewielkich ogrodach przydomowych.