30 października 2010

Juniperus horizontalis 'Blue Chip'

Podziel się!

Jałowiec płożący ‘Blue Chip’ to jedną z najcenniejszych, dywanowych roślin iglastych chętnie sadzona w Europie oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki. Krzewy tworzą niskie, gęste kobierce o srebrzysto-niebieskim zabarwieniu. Doskonale prezentują się w ogrodach skalnych.

Juniperus horizontalis (jałowiec płożący) pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta piaszczyste brzegi Wielkich Jezior, klifowe wybrzeża oraz zbocza górskie. W Europie gatunek znany jest już od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Odmiana ‘Blue Chip’ została wyselekcjonowana w Danii około 1940 roku, natomiast swoją nazwę oraz rozpowszechnienie zawdzięcza szkółce D. Hill Nurseries z Dundee (Illinois, USA).

Krzew charakteryzuje się niskim, płożącym pokrojem i średnio silnym wzrostem. Po 10 latach uprawy osiąga 0,2 metra wysokości przy średnicy 1,5 metra. Pędy ścielą się po ziemi, a ich końce oraz boczne rozgałęzienia unoszą się lekko ku górze. Drobne, słabo odstające i ostro zakończone igiełki gęsto okalają pędy, mają srebrzysto-niebieską barwę, która zimą przyjmuje lekko fioletowy odcień. Pełzające po ziemi gałązki łatwo się ukorzeniają.

Jałowiec płożący ‘Blue Chip’ ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie nawet na glebach bardzo lekkich, o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku. System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów.

Juniperus horizontalis ‘Blue Chip’ jest jedną z najcenniejszych form dywanowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników w miejscach suchych i nieurodzajnych. Sadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją. Zalecana gęstość sadzenia to dwie sztuki na metr kwadratowy. ‘Blue Chip’ świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie o złotym zabarwieniu łusek lub igieł, stwarzając im kontrastujące, niebieskie tło. Ponadto gęsty kobierzec zabezpiecza rabaty przez zachwaszczeniem. Wyjątkowo ciekawie prezentują się krzewy jałowca sadzone na skarpach lub wzniesieniach zabezpieczonych murkiem oporowym. Zwieszające się pędy imitują wówczas spływającą wodę ożywiając ogród. Podobny efekt można uzyskać sadząc krzewy w dużych pojemnikach (donicach, misach). ‘Blue Chip’ doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych. Wytrwali amatorzy ogrodnictwa mogą spróbować wyprowadzić niezwykle interesującą formę pienną tego jałowca. W tym celu wystarczy u podstawy krzewu wbić palik i przywiązać do niego najsilniejszy pęd. Mniej cierpliwi mogą kupić odmianę ‘Blue Chip’ zaszczepioną na wysokiej podkładce, wówczas roślina przypomina miniaturowe drzewko o zwieszających się pędach.