26 listopada 2020

Kalina sztywnolistna

Podziel się!

Viburnum rhytidophyllum
Kalina sztywnolistna
 

Rzadko spotykana u nas kalina sztywnolistna pochodzi z zachodnich i środkowych Chin. Wartość dekoracyjną krzewu stanowią duże, zimozielone liście, płaskie kwiatostany oraz dwubarwne owoce.

Kalina sztywnolistna jest zimozielonym krzewem o luźnym pokroju i sztywnych, szorstkich gałęziach. W Polsce zwykle dorasta do około 3 metrów wysokości. Młode pędy pokryte są filcowatym, białym kutnerem. Podłużne, ciemnozielone liście o pomarszczonej powierzchni mają 15-20 cm długości, są grube, skórzaste, z gęstym, wełnistym kutnerem na spodzie. Zimą, w czasie mrozu, liście zwijają się w rurki, podobnie jak liście różaneczników. W rejonach o wilgotnym klimacie i łagodnych zimach liście utrzymują się nawet kilka lat. W maju rozwijają się drobne, kremowobiałe kwiaty zebrane w szerokie i płaskie podbaldachy o średnicy od 10 do 20 cm. W kwiatostanie wszystkie kwiaty są płodne, pręciki są dłuższe od płatków korony zaś znamiona słupków są czerwono-brunatne. Z końcem lipca zaczynają nierównomiernie dojrzewać niewielkie, jajowate, nieco spłaszczone owoce. Początkowo owoce są czerwone, w pełni dojrzałe czarne, błyszczące, dlatego w trakcie dojrzewania owocostany są dwubarwne. Dojrzałe pestkowce stanowią atrakcyjne pożywienie dla ptaków. Kwiaty zawiązują się latem na szczytach pędów.

Podobnie jak inne krzewy zimozielone uprawiane w klimacie Polski kalina sztywnolistna wymaga miejsc osłoniętych od wiatru, zacisznych, najlepiej półcienistych. Gleba powinna być żyzna i świeża, stale wilgotna. Roślina źle znosi długotrwałą suszę oraz silne mrozy. Krzewy, a w szczególności te, które rosną na stanowiskach słonecznych oraz młode egzemplarze, należy okrywać na zimę stroiszem, agrowłókniną lub słomą. Podczas ostrych zim liście i pędy mogą częściowo przemarzać, ale po silnym wiosennym cięciu krzewy dosyć dobrze się regenerują. Roślina jest rzadko atakowana przez szkodniki.

Najważniejsze walory dekoracyjne kaliny sztywnolistnej to duże zimozielone liście, płaskie kwiatostany oraz błyszczące owoce. Krzewy doskonale uzupełniają asortyment roślin o liściach zimotrwałych, nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych, dobrze znoszą zacienienie. Rośliny ciekawie prezentują się w zestawieniach z krzewami o barwnych pędach oraz z bylinami.