7 czerwca 2021
Kalmia szerokolistna
Kalmia szerokolistna
Kalmia latifolia
Kalmie to jedne z najpiękniejszych zimozielonych krzewów ozdobnych pochodzących z Ameryki Północnej. Warto je sadzić w przydomowych ogrodach w kompozycjach z innymi roślinami wrzosowatymi o podobnych wymaganiach siedliskowych - kiścieniami, niskimi odmianami różaneczników czy pierisami.
Kalmia szerokolistna jest krzewem o wolnym tempie wzrostu. Po kilkunastu latach uprawy osiąga zwykle nie więcej niż 1 m wysokości. Jej pędy są stosunkowo cienkie, wzniesione, ale niektóre z nich z wiekiem mogą pokładać się na ziemi. Liście przypominają wyglądem liście wawrzynu lub różaneczników, są eliptyczne, mają do 10 cm długości i do 4 cm szerokości, są osadzone na krótkich ogonkach. Blaszki liściowe są skórzaste, grube, z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, od spodu jasnozielone i matowe, na wierzchołkach zaostrzone. Efektowne kwiaty rozwijają się w czerwcu, są zebrane po 40-50 w szczytowych baldachogronach. Pąki kwiatowe kalmii mają charakterystyczne, bardzo ciekawe żebrowanie, a budowa samych kwiatów jest oryginalna - składają się one z 5 zrośniętych płatków korony tworzących szerokie pucharki z barwną obwódką. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, bordowe lub dwubarwne i mają średnicę od 1 do około 2 cm. Na wewnętrznej stronie płatków widoczne są niewielkie zagłębienia, w których umieszczone są główki pylników, uwalniane przez owady odwiedzające kwiaty. Na skutek trącenia odnóżami owada główki uwalniają się z zagłębień wystrzeliwując pyłek, niczym z małej katapulty.
Spośród dostępnych na krajowym rynku odmian kalmii szerokolistnej najpopularniejszą jest ‘Kaleidoskop’, kultywar uzyskany pod koniec lat osiemdziesiątych w USA przez uznanego hodowcę tych roślin Richard’a Jaynes’a. Cechy charakterystyczne odmiany przede wszytkim atrakcyjne kwiaty w kolorze dojrzałych malin z jasną obwódką na brzegach płatków, długi okres kwitnienia i podwyższona mrozoodporność. Inne oferowane w szkółkach i warte polecenia odmiany to m.in.: ‘Beacon’ o różowych kwiatach, kwitnąca na czerwono ‘Heart of Fire’, biało-purpurowa ‘Galaxy’. Interesująca, ale trudno dostępna w sprzedaży, jest odmiana polskiej hodowli ‘Muras’ o dużych kwiatach, w pąkach lekko różowych, po otwarciu czysto białych. Odmianę tę wyselekcjonował w 2001 r. prof. Piotr Muras.
Kalmie nie należą do roślin łatwych w uprawie. Ponieważ ich system korzeniowy jest płytki i zbudowany z bardzo drobnych korzeni, rośliny należy sadzić na glebach bogatych w materię organiczną, a zwłaszcza zasobnych w próchnicę, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie (pH 4,0 – 5,5). Jeśli odczyn podłoża jest wyższy należy zastosować kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową i przekopać je z górną warstwą gleby. Krzewy preferują stanowiskach lekko ocienione. Wystawa ma znaczenie przede wszystkim zimą, gdyż podczas mroźnej i słonecznej pogody liście są narażone na wysychanie i uszkodzenie. Dlatego krzewy sadzone w pełnym słońcu na zimę wymagają okrycia (zacieniowania) stroiszem.