7 czerwca 2021

Kalmia szerokolistna

Podziel się!

Kalmia szerokolistna
Kalmia latifolia

Kalmie to jedne z najpiękniejszych zimozielonych krzewów ozdobnych pochodzących z Ameryki Północnej. Warto je sadzić w przydomowych ogrodach w kompozycjach z innymi roślinami wrzosowatymi o podobnych wymaganiach siedliskowych - kiścieniami, niskimi odmianami różaneczników czy pierisami.

Kalmia szerokolistna jest krzewem o wolnym tempie wzrostu. Po kilkunastu latach uprawy osiąga zwykle nie więcej niż 1 m wysokości. Jej pędy są stosunkowo cienkie, wzniesione, ale niektóre z nich z wiekiem mogą pokładać się na ziemi. Liście przypominają wyglądem liście wawrzynu lub różaneczników, są eliptyczne, mają do 10 cm długości i do 4 cm szerokości, są osadzone na krótkich ogonkach. Blaszki liściowe są skórzaste, grube, z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, od spodu jasnozielone i matowe, na wierzchołkach zaostrzone. Efektowne kwiaty rozwijają się w czerwcu, są zebrane po 40-50 w szczytowych baldachogronach. Pąki kwiatowe kalmii mają charakterystyczne, bardzo ciekawe żebrowanie, a budowa samych kwiatów jest oryginalna - składają się one z 5 zrośniętych płatków korony tworzących szerokie pucharki z barwną obwódką. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, bordowe lub dwubarwne i mają średnicę od 1 do około 2 cm. Na wewnętrznej stronie płatków widoczne są niewielkie zagłębienia, w których umieszczone są główki pylników, uwalniane przez owady odwiedzające kwiaty. Na skutek trącenia odnóżami owada główki uwalniają się z zagłębień wystrzeliwując pyłek, niczym z małej katapulty.

Spośród dostępnych na krajowym rynku odmian kalmii szerokolistnej najpopularniejszą jest ‘Kaleidoskop’, kultywar uzyskany pod koniec lat osiemdziesiątych w USA przez uznanego hodowcę tych roślin Richard’a Jaynes’a. Cechy charakterystyczne odmiany przede wszytkim atrakcyjne kwiaty w kolorze dojrzałych malin z jasną obwódką na brzegach płatków, długi okres kwitnienia i podwyższona mrozoodporność. Inne oferowane w szkółkach i warte polecenia odmiany to m.in.: ‘Beacon’ o różowych kwiatach, kwitnąca na czerwono ‘Heart of Fire’, biało-purpurowa ‘Galaxy’. Interesująca, ale trudno dostępna w sprzedaży, jest odmiana polskiej hodowli ‘Muras’ o dużych kwiatach, w pąkach lekko różowych, po otwarciu czysto białych. Odmianę tę wyselekcjonował w 2001 r. prof. Piotr Muras.

Kalmie nie należą do roślin łatwych w uprawie. Ponieważ ich system korzeniowy jest płytki i zbudowany z bardzo drobnych korzeni, rośliny należy sadzić na glebach bogatych w materię organiczną, a zwłaszcza zasobnych w próchnicę, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie (pH 4,0 – 5,5). Jeśli odczyn podłoża jest wyższy należy zastosować kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową i przekopać je z górną warstwą gleby. Krzewy preferują stanowiskach lekko ocienione. Wystawa ma znaczenie przede wszystkim zimą, gdyż podczas mroźnej i słonecznej pogody liście są narażone na wysychanie i uszkodzenie. Dlatego krzewy sadzone w pełnym słońcu na zimę wymagają okrycia (zacieniowania) stroiszem.

Kalmia latifolia
Kalmia latifolia
Kalmia latifolia 'Carol'
Kalmia latifolia 'Muras'
Kalmia latifolia 'Muras'
Kalmia latifolia 'Kaleidoskop'
Kalmia latifolia 'Kaleidoskop'
Kalmia latifolia
Kalmia latifolia