29 czerwca 2023

Kielichowiec Raulstona 'Hartlage Wine'

Podziel się!

Calycanthus ×raulstonii 'Hartlage Wine'
Kielichowiec Raulstona 'Hartlage Wine'

Kielichowce, nazywane także kielisznikami, kielichowymi drzewami czy kielichokwiatami, to bardzo ciekawe krzewy o egzotycznych kwiatach. Ich cechą charakterystyczną jest specyficzny zapach nie tylko kwiatów, ale też liści, pędów a nawet korzeni. Na świecie występują 4 gatunki kielichowców, wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej, a w uprawie spotyka się kilka kultywarów ogrodowych. W krajowych szkółkach można kupić wyjątkowo atrakcyjną odmianę kielichowca Raulstona (Calycanthys ×raulstonii) 'Hartlage Wine'. Krzew ten przyciąga uwagę największymi u kielichowców, czerwonymi kwiatami.

Kielichowiec Raulstona ‘Hartlage Wine’ uzyskano w USA ze skrzyżowania kielichowca wonnego (Calycanthus floridus) z kielichowcem chińskim (Calycanthus chinensis). Jest to krzew liściasty dorastający do 1,5 – 2 m wysokości. Tworzy eliptyczne liście podobne do liści cytryny, są one dosyć duże, mają do 20 cm długości, są ciemnozielone, z wierzchu błyszczące, jesienią przebarwiające się na żółto. Pąki kwiatowe tworzą się pojedynczo na szczytach krótkich pędów wyrastających na zeszłorocznych gałązkach. Kwiaty są zbudowane z kilkunastu dosyć szerokich, atłasowych, intensywnie ciemnoczerwonych płatków. Płatki położone w zewnętrznych okółkach są wydłużone, szerokolancetowate, zaś te zlokalizowane w centrum kwiatu mają kształt muszelkowaty, są wklęsłe i podwinięte do środka, a na ich brzegach często występują białe przebarwienia. W pełni rozwinięte  kwiaty są duże, mają około 7 cm średnicy, wydzielają przyjemny zapach przypominający aromat jabłek. Ogromną zaletą kwiatów odmiany ‘Hartlage Wine’ jest ich wysoko zdrowotność. W porównaniu do innych gatunków i odmian kielichowców kwiaty tej odmiany nie są porażane przez szarą pleśń, której objawy zawsze występują na kwiatach  kielichowca chińskiego (w postaci brzydkich szarych plamek), ani też końcówki płatków nie brązowieją i nie zasychają, co jest regułą w odniesieniu do kwiatów kielichowca wonnego. Krzewy kwitną od czerwca do lipca.

Kielichowiec Raulstona ‘Hartlage Wine’ nie jest trudny w uprawie, toleruje różne gleby i stanowiska. Dobrze rośnie w pełnym słońcu oraz półcieniu, a nawet cieniu. Jest wystarczająco odporny na mróz, ale w ostre zimy młode egzemplarze mogą przemarzać. Nie ma szkodników i chorób, co jest ogromną zaletą w przypadku uprawy w zieleni osiedlowej. Nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami. Jest to nadal roślina rzadko spotykana, poszukiwana przez kolekcjonerów.