3 listopada 2023

klon palmowy 'Dissectum'

Podziel się!

Acer palmatum 'Dissectum'
klon palmowy 'Dissectum'

Klony palmowe to niewielkie drzewa lub krzewy o wyjątkowo bogatych walorach dekoracyjnych. Do Europy trafiły dopiero w XIX wieku, przywieziono je z dalekiej Azji, gdzie były uprawiane od stuleci jako rośliny ozdobne. Wśród oferowanych przez szkółki i centra ogrodnicze kultywarów klonu palmowego warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Dissectum’, notowaną w uprawie w Japonii już w 1784 r.,  tworzącą parasolowate drzewka o powcinanych liściach, atrakcyjnie przebarwiających się jesienią.

Odmiana ta może być zaszczepiona na podkładce tworzącej pień miniaturowego drzewa albo jest uprawiana w formie niskiego krzewu, który po wielu latach wypiętrza się, dorastając do około 1-2 m wysokości. Roślina tworzy cienkie, miotlaste gałązki rozkładające się parasolowato nad ziemią. Cechą charakterystyczną odmiany ’Dissectum’ są koronkowe, klapowane, ciemnozielone liście. Blaszki liściowe są wachlarzowate, z 7 klapami, głęboko powcinane do samej nasady, a poszczególne klapy są pierzasto postrzępione. Barwa liści wiosną jest soczyście jasnozielona, później staje się ciemna, jesienią zaś liście przebarwiają się na intensywnie żółty lub pomarańczowy kolor. W maju rośliny tworzą niewielkie, pozbawione okwiatu, czerwonawe kwiaty, zebrane w dekoracyjne baldachogrona. Owocami są różowe skrzydlaki.

Klony palmowe wymagają gleby żyznych, próchniczych, o kwaśnym odczynie (stąd dobrze się komponują z różanecznikami), stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Młode rośliny są wrażliwe na suszę. Na glebach zbyt ciężkich i mokrych bywają porażane przez chorobę grzybową fytoftorozę, co objawia się dosyć nagłym więdnięciem i zamieraniem roślin w pełni sezonu wegetacyjnego. Klony palmowy ‘Dissectum’ jest wrażliwy na mróz, stąd najlepiej sprawdza się sadzony w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju, na stanowiskach półcienistych, osłoniętych zimą od wiatru np. przez zimozielone drzewa i krzewy iglaste. W centrum Polski rośliny zaleca się zabezpieczać przed przemarzaniem. Najlepiej do tego celu nadaje się słoma, z której można wykonać stożkowate chochoły o szerokich podstawach, związane od góry, ale równie dobrze krzewy można okrywać stroiszem. Tam, gdzie klimat nie sprzyja klonom palmowym, można je uprawiać w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń.

Klony palmowe to rośliny o wyjątkowej urodzie, eleganckie, dlatego warto przeznaczyć dla nich miejsca wyeksponowane. Odmiana ‘Dissectum’ doskonale zaprezentuje się w ogrodzie japońskim, skalnym oraz pośród niewysokich drzew i krzewów iglastych. Przepięknie wygląda sadzona nad wodą.