4 grudnia 2023

Klon tatarski podgatunek ginnala

Podziel się!


Klony należą do wyjątkowo bogatej w gatunki i odmiany grupy drzew, które w wielu krajach o klimacie umiarkowanym uprawia się dla celów ozdobnych, m.in. do obsadzania dróg, ulic, ogrodów i parków. Na świecie występuje około 150 gatunków klonów, z czego ponad połowa rośnie na terenach Chin. Wiele z nich ma oryginalny pokrój, ciekawą korę, atrakcyjne kwiaty i/lub owoce ale przede wszystkim rośliny te ceni się za dekoracyjne liście. Zwracają one uwagę szczególnie w okresie jesieni, gdy nabierają intensywnych barw czerwieni, purpury, pomarańczu i żółci.

Do grupy klonów o silnie przebarwiających się liściach zalicza się mało u nas rozpowszechniony klon tatarski podgatunek ginnala, występujący naturalnie w Japonii, Korei, Mandżurii, Mongolii, na wschodzie Syberii oraz na zachodzie i północy Chin, ceniony za wysoką odporność mrozową oraz tolerancję na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Określenie ginnala pochodzi od lokalnej nazwy tej rośliny, nadanej przez ludność zamieszkującą dorzecze rzeki Amur. Klon ten w młodym wieku przypomina krzew. Starsze egzemplarze tworzą najczęściej formy wielopienne o ażurowej, parasolowatej koronie, osiągają one 10-15 m wysokości i podobną szerokość. Pędy są cienkie, czerwonawe, liście pojedyncze, najczęściej trójklapowe, ale czasami także bez klap, długości 4-8 cm, na brzegach grubo ząbkowane, ciemnozielone, błyszczące. Jesienią liście nabierają łososiowej, czerwonej barwy, od której pochodzi potoczna nazwa tego podgatunku – klon ognisty. Kwiaty  drobne, żółto-zielone, zebrane po około 50 sztuk w kwiatostanach, rozwijają się w maju, pachną. Owoce to skrzydlaki, początkowo zaczerwienione, później zielone.

Klon tatarski podgatunku ginnala ma bardzo małe wymagania uprawowe – rośnie niemal na każdej przepuszczalnej glebie, poza skrajnie suchą. Sadzony na słonecznych stanowiskach atrakcyjne przebarwia się jesienią. Dzięki drobnym liściom bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Znosi syberyjskie mrozy, można go przycinać. Ma wiele cech pożądanych dla roślin przeznaczonych do sadzenia w terenach zurbanizowanych, doskonale nadaje się do stosowania w zieleni osiedlowej.