14 lipca 2023

Kocimiętka ‘Walker’s Low’

Podziel się!

Nepeta ‘Walker’s Low’
Kocimiętka ‘Walker’s Low’

Kocimiętki to aromatyczne byliny rabatowe, uprawiane dla ozdobnych kwiatów i liści. Na świecie występuje około 250 gatunków kocimiętek. Najpopularniejszym z uprawianych u nas gatunków jest kocimiętka Faassena oraz odmiany uzyskane z jej udziałem.

Odmiana ‘Walker’s Low’ zwraca uwagę wigorem i bujny wzrostem, osiąga prawie dwa razy większe rozmiary niż gatunek. Jej kępy dorastają do 60 cm wysokości i podobnej szerokości. Łodygi od dołu są rozgałęzione, liście srebrzystoszare, nieduże, jajowatolancetowate, osadzone na krótkich ogonkach. Ich powierzchnia jest pomarszczona i pokryta włoskami, wierzchołek tępy a brzegi karbowane. Zebrane w okółki lawendowoniebieskie kwiaty rozmieszczone są wzdłuż łodyg, tworząc nibykłosy. Zrośnięte u nasady płatki tworzą lejkowatą rurkę zakończoną dwiema wargami. Warga górna zakończona jest dwiema łatkami, a dolna trzema. Roślina kwitnie długo i obficie, od lata do jesieni. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów.

Kocimiętka ‘Walker’s Low’ jest byliną o małych wymaganiach uprawowych, dobrze rośnie niemal na każdej glebie, o ile nie jest zbyt sucha, zbyt ciężka lub za mokra. Nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wiosennym ścięciem zaschniętych zeszłorocznych łodyg. Roślina jest w pełni odporna na mróz, zdrowa. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują słonecznego stanowiska.

Kocimiętka doskonale nadaje się do uprawy w przydomowych ogrodach i na działkach, ale też znajduje szerokie zastosowanie w zieleni miejskiej i osiedlowej. Odmiana ‘Walker’s Low’ sadzona w grupach pełni role rośliny okrywowej, a na brzegach rabat tworzy kwitnącą obwódkę. Można ją wykorzystywać do dekoracji słonecznych balkonów lub tarasów, sadząc w donicach lub skrzynkach. Zapach kocimiętek podobno skutecznie odstrasza komary i muchy. Rośliny te są także znane z wydzielania substancji feromonowych wywołujących stany euforyczne u kotów. Jednak nie wszystkie koty reagują jednakowo na kocimiętki. Okazuje się, że dla około 30% populacji tych zwierząt zapach kocimiętek jest obojętny. Kocimiętki są roślinami sprzyjającymi owadom zapylającym, ich kwiaty produkują odżywczy nektar i pyłek. W czasie kwitnienia rośliny są licznie odwiedzane przez pszczoły, motyle, trzmiele, ćmy i inne pożyteczne owady.