25 maja 2023

Kolkwicja chińska ‘Pink Cloud’

Podziel się!

Kolkwitzia amabilis ‘Pink Cloud’
Kolkwicja chińska ‘Pink Cloud’

Kolkwicja to rodzaj botaniczny reprezentowany tylko przez jeden gatunek, kolkwicję chińską, występującą naturalnie w środkowych Chinach, na obszarach górskich do wysokości 1300 m. n.p.m.. Jest to sporych rozmiarów krzew liściasty o łukowato wyginających się pędach i bardzo obfitym kwitnieniu.

Odmiana ‘Pink Cloud’ została uzyskana w Anglii w latach 40. XX wieku. Jej krzewy dorastają do 2-3 m wysokości i osiąga podobną szerokość. Gałęzie pokrywa szarobrązowa kora łuszcząca się atrakcyjnie długimi płatami. Liście są eliptyczne, o gładkich brzegach, zielone, owłosione, mają od 3 do 7 cm długości. Jesienią przebarwiają się na purpurowo. Dzwonkowate kwiaty rozwijają się od maja do czerwca z ciemnoróżowych pąków, są zbudowane z 5 płatków zrośniętych u podstawy w rurkę, tworzących kwiat dwuwargowy. Kwiaty mają do 2,5 cm długości, wewnątrz są białe, z zewnątrz różowe, z żółtą plamką w gardzieli, zebrane w baldachogrona. Kwiaty są zapylane przez pszczoły i trzmiele. Po przekwitnięciu ozdobę rośliny stanowią atrakcyjne, szczeciniasto owłosione owocostany.

Roślina jest odporna na mróz, nadaje się do uprawy na terenie całego kraju. Preferuje gleby żyzne, gliniastopiaszczyste, przepuszczalne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, stanowiska słoneczne. W miejscach cienistych też sobie całkiem nieźle radzi, ale kwitnie słabiej. W okresach suszy, zwłaszcza w czasie kwitnienia, wymaga podlewania. Co kilka lat warto wykonać silne cięcie odmładzające krzewy.

Kolkwicja chińska znajduje zastosowanie w większych ogrodach przydomowych i parkach, gdzie posadzona pojedynczo w pełni prezentuje swój ładny pokrój, a podczas kwitnienia zachwyca swoją urodą. Sadzona w grupach, np. w formie szpaleru, może pełnić rolę ogrodzenia (nieformowanego żywopłotu). Nadaje się do sadzenia w zieleni osiedlowej, miejskiej, na skarpach i nasypach.