22 września 2023

Kortaderia pampasowa ‘Pumila’

Podziel się!

Cortaderia selloana ‘Pumila’
Kortaderia pampasowa ‘Pumila’

Nazywana potocznie trawą pampasową jest uznawana za jedną z najpiękniejszych traw zdobiących parki i ogrody. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej, w Argentynie, Chile i Brazylii, ale jako trawa ozdobna jest uprawiana w obu Amerykach, Australii, Azji, w Afryce i Europie. Ze względu na duże rozmiary – jej źdźbła w sprzyjających warunkach osiągają od 3 do nawet 7 m wysokości – czysty gatunek rzadko sadzi się w ogrodach, o wiele popularniejsze są odmiany karłowe o mniejszych rozmiarach.

Wolno rosnącym i łatwo dostępnym w szkółkach oraz centrach ogrodniczych kultywarem trawy pampasowej jest odmiana ‘Pumila’. Zwieńczone okazałymi kwiatostanami źdźbła dorastają „zaledwie” do 1,5 - 2 m wysokości.  Roślina ta tworzy gęste kępy długich, równowąskich, łukowato wygiętych, ostrych na brzegach liści, spośród których na przełomie lata i jesieni wyrastaj efektowne, puszyste kwiatostany. Kwiaty te są zabarwione na kremowo, stanowią długotrwałą ozdobę rośliny, także po zakończeniu wegetacji. W porównaniu do gatunku kwiatostany odmiany ‘Pumila’ są bardzo gęste, swoim wyglądem przypominają lisie ogony.

Trawa pampasowa nie jest łatwa w utrzymaniu ze względu na dwa czynniki – niedostateczną odporność mrozową w naszej strefie klimatycznej oraz wrażliwość na wilgoć w okresie zimy. W swojej ojczyźnie okres spoczynku rośliny przechodzą w porze suchej. W czasie wegetacji podłoże, na którym rosną, jest stale wilgotne, przepuszczalne a stanowiska są wyeksponowane na słońce. Dlatego podobne warunki należy zapewnić tej trawie także w naszych ogrodach. Rośliny zimujące w gruncie trzeba zabezpieczać przed mrozem ale także przed nadmiarem wody w podłożu. Tam, gdzie klimat jest dla trawy pampasowej zbyt surowy, można spróbować uprawy w dużych pojemnikach chowanych na zimę do pomieszczeń. Tak naprawdę roślina ta dobrze zimuje tylko w najcieplejszych, zachodnich rejonach kraju, w strefie 7. Ale jest tak niezwykła i okazała w czasie kwitnienia, że wiele osób ryzykuje i sadzi ją w swoich ogrodach na terenie całego kraju, licząc że przezimuje.

Kortaderia pampasowa ‘Pumila’ to solistka, najpiękniej prezentuje swoje walory eksponowana wśród innych traw, posadzona w centrum rabaty czy w pojemniku ustawionym w reprezentacyjnym miejscu w ogrodzie. Jej kwiaty można ścinać i wykorzystywać do dekoracji wnętrz oraz do suchych bukietów.