2 stycznia 2020

Kruszyna pospolita FINE LINE 'Ron Williams'

Podziel się!

Kruszyna pospolita to krzew, który naturalnie porasta wilgotne lasy na terenie całego kraju. Sam gatunek nie wyróżnia się niczym specjalnym, w przeciwieństwie do niezbyt licznych odmian, charakteryzujących się bardziej zwartą formą i ozdobnymi, zwykle silnie zredukowanymi blaszkami liściowymi.

Kruszyna pospolita Fine Line to oryginalna odmiana o bardzo wąskich liściach, uzyskana przez Ronalda Williamsa w amerykańskiej szkółce Scenic View Nursery na początku XXI wieku. Jest to krzew o wąskim, kolumnowym pokroju, dorasta do 2 m wysokości. Wąskie, nitkowate, ciemnozielone liście dorastają do 8-10 cm długości przy zaledwie 3-5 mm szerokości. Blaszki liściowe na brzegach są nieregularnie powcinane i lekko pofalowane. Jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na żółto. Niewielkie, żółtawe kwiaty o płatkach korony mniejszych od działek kielicha są ledwo zauważalne, a symptomem kwitnienia najczęściej jest szum licznych owadów zapylających niepozorne kwiaty. Niezbyt liczne, kuliste owoce mają około 0,5 cm średnicy, początkowo są zielone, później czerwone, a na początku jesieni czarnofioletowe. Ładnie wyglądają rozproszone wśród ażurowych gałązek, są chętnie zjadane przez ptaki, ale dla człowieka pozostają trujące.

Kruszyna pospolita Fine Line jest rośliną łatwą w utrzymaniu, mało wymagającą w stosunku do gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe i wodę. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, toleruje suszę. Jest w pełni odporna na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Nie wymaga cięcia, okrywania, ani nawożenia. Doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, zwłaszcza w formie szpalerów i żywopłotów, oraz w zieleni osiedlowej. Pięknie prezentuje się na rabatach wśród bylin oraz niewysokich krzewów. Jest to krzew bardzo efektowny, zwracający uwagę swoją lekkością i delikatnością, a przy tym nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie.