4 marca 2022

Krwawnik ‘Terracotta’

Podziel się!

Achillea ‘Terracotta’
Krwawnik ‘Terracotta’

Krwawnik pospolity to powszechnie spotykana w Europie, Azji i Ameryce Północnej bylina z rodziny astrowatych, łatwo dostosowująca się do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych. Gatunek występuje na łąkach, pastwiskach i polach uprawnych, rozrasta się za pomocą niewielkich rozłogów. Od wieków był zbierany i wykorzystywany jako roślina lecznicza. Surowcem zielarskim są wysuszone wierzchołki pędów, zawierające olejki eteryczne. Oprócz preparatów leczniczych wyciąg z krwawnika jest składnikiem preparatów kosmetycznych – maseczek i kremów. Obecnie, dzięki hodowli i selekcji kultywarów o barwnych kwiatach, krwawnik stał się popularną rośliną ogrodową, sadzoną na rabatach przy domach, na działkach oraz w zieleni publicznej.  

Jedną z ciekawszych ogrodowych odmian krwawnika jest ‘Terracotta’, charakteryzująca się ciepłą ceglastą barwą kwiatów. Jest to kępiasta bylina o wzniesionych, sztywnych łodygach i miękkich, głęboko powcinanych, ciemnozielonych liściach, dorasta do 80 cm wysokości. Latem na szczytach łodyg rozwijają się talerzowate kwiatostany zbudowane z drobnych, rdzawopomarańczowych koszyczków (rodzaj kwiatostanu charakterystyczny dla rodziny astrowatych). Pojedyncze koszyczki mają około 5 mm średnicy i są zebrane w płaskie baldachogrona. Każdy koszyczek jest zbudowany z 5 pomarańczowych, płonnych kwiatów języczkowatych otaczających umieszczone w środku jaśniejsze, kremowe, rurkowate kwiaty płodne z pręcikami i słupkami. Młode, rozwijające się kwiaty mają intensywną i ciemniejszą barwę, w miarę przekwitania jaśnieją. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatostanów zapobiega tworzeniu się nasion i stymuluje pojawianie się nowych kwiatów, przez co znacznie wydłuża się okres kwitnienia.

Krwawniki dobrze rosną na niemal wszystkich glebach ogrodowych, są tolerancyjne na niedobór wody i wytrzymałe na mróz. Preferują podłoża przepuszczalne, nie lubią jedynie gleb bardzo ciężkich i mokrych. Wymagają pełnego nasłonecznienia, dosyć dobrze znoszą krótkotrwałe okresy suszy. Odmiana ‘Terracotta’ jest zdrowa, żywotna, nadaje się do uprawy zarówno w ogrodach przydomowych, zwłaszcza o charakterze rustykalnym, jak i w zieleni miejskiej. Krwawnik ten świetnie sprawdza się na słonecznych rabatach bylinowych, na skalniakach, w ogrodach ziołowych i kompozycjach roślinnych wabiących motyle, szczególnie polecanych do zakładania przy przedszkolach i szkołach. Krwawniki coraz częściej uprawia się na kwiat cięty, wykorzystywane do tworzenia żywych lub suchych bukietów.