2 października 2018

Krzewuszka cudowna 'Caricature'

Podziel się!

Weigela florida 'Caricature'
krzewuszka cudowna 'Caricature'

Krzewuszka cudowna to cieszący się dużą popularnością gatunek pochodzący z Dalekiego Wschodu. Krzew naturalnie występuje w północnych Chinach, na Półwyspie Koreańskim i w Japonii. Do tej pory wyhodowano około 200 odmian uprawnych krzewuszek. Wiele z nich to odmiany mieszańcowe, niejednokrotnie uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego. O ile historyczne, tradycyjne odmiany krzewuszek cieszyły się popularnością głównie ze względu na obfite kwitnienie, to współczesna hodowla skupiła się także na uzyskaniu roślin o ozdobnym ulistnieniu.

Krzewuszka cudowna 'Caricature' to interesujący krzew o półkulistym pokroju i pęcherzykowato zniekształconych, biało obrzeżonych liściach, którego  nie sposób pomylić z żadną inną odmianą. Odmiana ta została wprowadzona na rynek w 1995 r. w Holandii. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Proste i dosyć cienkie pędy pokryte są czerwonawą skórką, później zieleniejącą. Liście są dosyć duże, mogą mieć od kilku do kilkunastu cm długości, obwiedzione wąską, nieregularną, białą obwódką, miejscami zaróżowione i zniekształcone. Zniekształcenia przybierają formę pęcherzy, a blaszki liściowe są częściowo pomarszczone. Jasnoróżowe, dzwonkowate kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca, ale jest ich mało i dodatkowo część z nich jest ukrytych pod liśćmi, stąd krzew należy traktować jako rośliny dekoracyjne przede wszystkim z liści.

Krzewuszki preferują gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne do półcienistych. Na glebach suchych i w miejscach silnie nasłonecznionych, zwłaszcza na wystawie południowej, młode liście mogą być uszkadzane przez słońce. Więdnięciu liści zapobiega regularne podlewanie krzewów w okresie suszy. Czasami w lipcu i sierpniu rośliny mogą być porażane przez przędziorki, co objawia się przedwczesnym żółknięciem. Jeśli zauważymy takie objawy należy dokładnie przyjrzeć się spodniej stronie blaszek liściowych i sprawdzić (przy pomocy lupy!) czy nie ma tam mikroskopijnych pajączków. Jeśli stwierdzimy obecność szkodników krzewy należy dwukrotnie (w odstępie tygodnia lub 10 dni) opryskać środkiem przeznaczonym do zwalczania przędziorków. Ważne żeby liście opryskać także od spodu. Poza tym krzewy najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Wprawdzie rośliny są odporne na mróz (strefa 6), ale w surowe zimy pędy mogą częściowo przemarzać, dlatego lekkie okrycie krzewów stroiszem późną jesienią na pewno im nie zaszkodzi. Jedynie na wschodzie kraju krzewy należy starannie zabezpieczyć przed mrozem.

Krzewuszka cudowna 'Caricature' jest polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach oraz zieleni publicznej. Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych, np. jako centralny element rabaty oraz w grupach w kompozycjach z innymi krzewami o czerwonych, purpurowych lub żółtych liściach, z którymi dobrze kontrastuje. Krzew nadaje się do sadzenia w ogrodach osiedlowych, przedszkolnych i szkolnych.