11 kwietnia 2011

Larix decidua (modrzew europejski) 'Puli'

Podziel się!

Larix decidua ‘Puli’

Modrzew europejski jest znanym, cenionym drzewem leśnym, parkowym i ogrodowym. Wprawdzie naturalne stanowisko występowania modrzewia w Polsce ogranicza się do Tatr, to jednak gatunek rozpowszechnił się na terenie całego kraju. W szkółkach oferowanych jest tylko kilka odmian o ograniczonym wzroście i niewielkich rozmiarach. Spośród nich warto zwrócić uwagę na „płaczącą” odmianę ‘Puli’.
 
Larix decidua ‘Puli’, jest odmianą o delikatnych, cienkich, zwisających pędach, zwartym pokroju i powolnym tempie wzrostu wyselekcjonowaną na Węgrzech w 1972 roku przez Józsa Miklós’a. Ponieważ gałęzie nie są w stanie rosnąć pionowo i nie tworzą przewodnika wysokość roślin uzależniona jest od wysokości szczepienia. Zwykle dostępne w handlu egzemplarze mierzą od 1 do 1,5 metra wysokości. Korona takich drzewek osiąga od 0,5 do 1 metra średnicy. U form szczepionych nisko jasnobrązowe, wiotkie pędy ścielą się po ziemi, tworząc interesujący kobierzec, szczególnie efektowny w ogrodach skalnych. Soczyście zielone, miękkie, spłaszczone igły pojawiają się w pęczkach wczesną wiosną. Na długopędach igły układają się spiralnie i są oddalone od siebie. Modrzew jest drzew, które jako jedne z pierwszych rozwijają wiosną igły oraz jedynym rodzimym gatunkiem zrzucającym je na zimę. Jesienią, przed opadnięciem, igły malowniczo przebarwiają się na żółto.
 
Modrzew europejski ‘Puli’ preferuje gleby nieco żyźniejsze, umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Jako roślina wybitnie światłolubna wymaga stanowisk słonecznych. Drzewka są całkowicie mrozoodporne, bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenie oraz niską wilgotność powietrza. Modrzew doskonale znosi cięcie. W celu utrzymania regularnej, parasolowatej korony zbyt długie pędy można śmiało skracać. Dobrym sposobem na podwyższenie drzewka jest przywiązywanie jednego z najsilniejszych pędów do palika. Czasami na modrzewiach występuje mszyca ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Na świerkach szkodnik ten powoduje tworzenie galasów, zaś na modrzewiu objawia się białym, woskowych puchem, pod którym żerują larwy i bezskrzydłe samice. Po zauważeniu objawów żerowania mszyc najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodnika jest opryskanie roślin preparatem o działaniu układowym.
 
Modrzew ‘Puli’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach miejskich, gdzie ze względu na brak wolnej przestrzeni i trudne warunki uprawy zastosowanie innych gatunków lub odmian byłoby utrudnione. Oryginalna, płacząca forma świetnie komponuje się z roślinnością wrzosowisk, głazami alpinariów oraz elementami kamiennymi i wodą w ogrodach japońskich. Bardzo efektownie prezentują się wyeksponowane egzemplarze uprawiane w pojemnikach.