16 września 2013

Larix kaempferi 'Stiff Weeper'

Podziel się!

Larix kaempferi 'Stiff Weeper' 
modrzew japoński 'Stiff Weeper'

Larix kaempferi
to drzewo pochodzące ze środkowej Japonii, gdzie porasta zbocza wysokich gór i wulkanów. Gatunek sprowadzono do Europy w 1861 roku. Od tego czasu wyselekcjonowano kilkadziesiąt odmian o cennych walorach dekoracyjnych. Aktualnie w ofercie krajowych szkółek znajduje się kilka form pokrojowych, przeważnie kulistych i o niebieskawym zabarwieniu igieł, ale są też odmiany kolumnowe, o poskręcanych gałązkach lub o wiotkich, zwisających pędach. Jedną z popularniejszych, łatwo dostępnych i wartościowych jest odmiana ‘Stiff Weeper’, wprowadzona do uprawy pod koniec XX wieku.

Modrzew japoński ‘Stiff Weeper’ to wolno rosnący krzew o zwisających pędach i zwartym, regularnym pokroju. Odmiana nie tworzy przewodnika, dlatego wysokość roślin uzależniona jest od miejsca szczepienia. Dostępne w sprzedaży egzemplarze zwykle mierzą od 1 do 2 metrów wysokości. Korona takich drzewek osiąga od 0,5 do 1 metra średnicy. U form szczepionych na niskiej podkładce wiotkie pędy ścielą się po ziemi, tworząc interesujący kobierzec, szczególnie efektownie prezentujący się w dużych ogrodach skalnych. Sposobem na podwyższenie drzewka jest przywiązanie i prowadzenie najsilniejszego pędu przy paliku. W ten sposób można uzyskać formy smukłe, wielopiętrowe lub, jeśli pęd poprowadzimy po łuku albo poziomo, atrakcyjne przez cały rok ogrodowe kurtyny. Młode pędy modrzewia mają czerwonobrązowe zabarwienie i są ozdobne także w okresie bezlistnym. Soczyście zielone, miękkie, spłaszczone igły pojawiają się w pęczkach wczesną wiosną. Na długopędach igły są nieco dłuższe. Jesienią igły przebarwiają się na żółto, a po opadnięciu tworzą pod koronami złocisty, delikatny dywan. Późnym latem i jesienią w sąsiedztwie modrzewi często pojawiają się jadalne grzyby - maślaki.  

Modrzew japoński jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie. Ponieważ jest gatunkiem wybitnie światłolubnym wymaga stanowisk słonecznych. Drzewa są całkowicie mrozoodporne, bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenie powietrza. W przeciwieństwie do roślin iglastych o trwałym ulistnieniu, które nie mają możliwości szybkiej neutralizacji akumulowanych toksyn i zanieczyszczeń, modrzewie co roku pozbywają się szkodliwych substancji wraz z opadającymi igłami. Rośliny dobrze znoszą cięcie i jeśli ich pędy zbytnio się rozrosną można je skrócić. Czasami na modrzewiach występuje mszyca ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Na świerkach szkodnik ten powoduje tworzenie galasów, zaś na porażonych gałązkach modrzewia objawia się białym, woskowych puchem, pod którym żerują larwy i bezskrzydłe samice. Po zauważeniu objawów żerowania mszyc najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodnika jest opryskanie roślin preparatem o działaniu układowym.

Modrzew japoński ‘Stiff Weeper’ doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, gdzie ze względu na brak wolnej przestrzeni zastosowanie innych gatunków lub odmian byłoby utrudnione. Oryginalna, płacząca forma świetnie komponuje się z roślinnością wrzosowisk i alpinariów oraz z kamiennymi elementami ogrodów zaprojektowanych w stylu japońskim. Podobnie jak inne rośliny o pokroju zwisłopędowym ‘Stiff Weeper’ dobrze prezentuje się nad oczkiem wodnym. Drzewka można także uprawiać w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach i balkonach.