18 maja 2022

Lilak pospolity ‘Charles Joly’

Podziel się!

Syringa vulgaris ‘Charles Joly’
Lilak pospolity ‘Charles Joly’

Lilak pospolity to gatunek europejski, porastający śródpolne zarośla i brzegi lasów na południowym wschodzie kontynentu. U nas jest ceniony ze względu na małe wymagania uprawowe, obfite kwitnienie oraz piękny zapach kwiatów. Odmiana ‘Charles Joly’ tworzy duże, rozrośnięte krzewy wysokości 3-4 metrów. Może być też prowadzona w formie małego drzewa o wyraźnym pniu i zaokrąglonej koronie. Liście ma sercowate, zielone, błyszczące, osadzone na ciemnych, wiśniowych pędach, co jest cechą charakterystyczną odmiany. Liście przed opadnięciem jesienią nie przebarwiają się. Krzewy zakwitają w maju. Pełne, karminoworóżowe kwiaty zebrane są w duże kwiatostany długości do 25 cm. Ich zaletą jest przyjemny, silny zapach. Roślina podczas kwitnienia wyglądaja spektakularnie.

Lilak pospolity jest gatunkiem łatwym w uprawie. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne, obojętne do lekko zasadowych, ale całkiem dobrze rośnie także na glebach mniej urodzajnych. Znosi suszę i jest odporny na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych. Sadzony w miejscach cienistych kwitnie mniej obficie. Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać zaschnięte pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę. W przypadku roślin szczepionych należy pamiętać o usuwaniu dzikich pędów wyrastających z podkładki.

Historia hodowli lilaków liczy sobie kilkaset lat. Pierwsze z nich trafiły do Europy już w szesnastym wieku. Odmiana ‘Charles Joly’ pochodzi z Francji, ze słynnej szkółki Victora Lemoine, została wyhodowana w 1896 r. W 1984 roku Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wyróżniło ją nagrodą Award of Garden Merit (AGM). Do dziś jest jedną z popularniejszych odmian lilaka, oferowaną w licznych krajowych szkółkach roślin ozdobnych. Krzew pięknie prezentuje się sadzony pojedynczo, w miejscach eksponowanych oraz w grupach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w towarzystwie odmian o kwiatach białych, z którymi efektownie kontrastuje. Niepowtarzalny urok w czasie kwitnienia mają nasadzenia szpalerowe lilaków. Rośliny w formie drzewek mogą stanowić niepowtarzalny prezent okolicznościowy i wieloletnią pamiątkę, np. z okazji pierwszej komunii, które zwykle odbywają się w okresie kwitnienia lilaków.