20 marca 2023

Lilak pospolity ‘Miss Ellen Willmott’

Podziel się!

Syringa vulgaris ‘Miss Ellen Willmott’
Lilak pospolity ‘Miss Ellen Willmott’

Lilak pospolity to gatunek europejski, porastający w naturze śródpolne zarośla i brzegi lasów. Ogrodnicy cenią go ze względu na małe wymagania uprawowe, obfite kwitnienie oraz piękny zapach. Uprawiany od dziesięcioleci w obejściu gospodarstw domowych, przy kapliczkach i na cmentarzach, a także na działkach i zieleni osiedlowej jest jednym z lepiej znanych krzewów.

Intensywna hodowla odmian lilaka pospolitego rozpoczęła się we Francji ponad 100 lat temu. Jednym z najbardziej uznanych hodowców ogrodowych kultywarów tego gatunku był Victor Lemoine. Dzięki jego pracom, kontynuowanym późnij przez jego syna i wnuka, na rynku szkółkarskim pojawiło się ponad 200 odmian lilaków. Wiele z nich jest do dziś bardzo popularnych.

Ze szkółki Victora Lemoine pochodzi urocza i elegancka odmiana ‘Miss Ellen Willmott’ o pełnych, białych kwiatach, uzyskana w 1903 r. Jest to rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo o kształtnej koronie. Rośnie dosyć wolno, dorasta do 3 m wysokości. Tworzy widlasto rozgałęzione pędy oraz sercowate liście osadzone na niezbyt długich ogonkach. Liście są ciemnozielone, skórzaste i błyszczące. Pąki kwiatowe są kremowe, ale rozwijające się z nich kwiaty mają kolor czystej bieli. Kwiaty są pełne, zbudowane z rurki i licznych, szeroko rozpostartych łatek w kształcie łódeczki. Kwiaty są liczne, zebrane w gęste kwiatostany złożone z kilku stożkowatych wiech osadzonych na szczytach pędów. Mogą mieć nawet do 30 cm długości, choć zwykle są mniejsze. Krzew kwitnie obficie w maju.

Lilak pospolity jest gatunkiem łatwym w uprawie. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne, obojętne do lekko zasadowych, ale całkiem dobrze rośnie także na glebach mniej urodzajnych. Znosi suszę i jest odporny na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych. Sadzony w miejscach cienistych kwitnienie mniej obficie. Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać zaschnięte pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę. W przypadku roślin szczepionych należy pamiętać o usuwaniu dzikich pędów wyrastających z podkładki.

Odmiana ‘Miss Ellen Willmott’ pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo, w miejscach eksponowanych, oraz w grupach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w towarzystwie odmian o kwiatach w ciemnych kolorach lila, z którymi efektownie kontrastuje. Niepowtarzalny urok w czasie kwitnienia mają nasadzenia szpalerowe lilaków. W szkółkach, obok tradycyjnych krzewów dostępne są rośliny w formie drzewek z wyprowadzonym pniem i koroną. Mogą stanowić niepowtarzalny prezent i wieloletnią pamiątkę np. z okazji pierwszej komunii, które zwykle odbywają się w okresie kwitnienia lilaków.