26 kwietnia 2013

Magnolia 'Galaxy'

Podziel się!
Magnolia ‘Galaxy’
magnolia 'Galaxy'
 
Uroda tych roślin i zachwyt, jaki budzą wczesną wiosną, obsypane setkami nadzwyczaj dużych kwiatów, bezdyskusyjnie stawiają magnolie na czele ogrodowej arystokracji. Podziwiając te niezwykłej urody drzewa i krzewy możemy niesłusznie pomyśleć, że są trudne w uprawie i drogie. Tymczasem magnolie to jedne z mniej wymagających, ogrodowych piękności. Wcale nie są kapryśne, wręcz przeciwnie, rosną zdrowo, nie mają szkodników żerujących na liściach, a cena roślin w mniejszych pojemnikach jest całkiem przystępna, dlatego z pewnością warto je sadzić.
 
Sięgając w głąb historii naturalnej, magnolia była prawdopodobnie pierwszą rośliną kwiatową, która w toku ewolucji pojawiła się na naszej planecie jeszcze przed epoką lodowcową. Obecnie rodzaj ten liczy około 80 gatunków. Wśród wielu odmian hodowlanych magnolii warto zwrócić uwagę na amerykańską odmianę ‘Galaxy’, jedną z nielicznych form kolumnowych o wyjątkowo dużych kwiatach, uzyskaną w 1963 roku w U.S. National Arboretum.
 
Magnolia ‘Galaxy’ to szybko rosnące drzewo o typowo kolumnowym pokroju,  z wyraźnym pniem głównym i regularnymi, wzniesionymi pędami bocznymi. Roślina osiąga około 7 m wysokości przy 3 m szerokości. Na przełomie kwietnia i maja, jeszcze zanim rozwiną się liście, na pędach pojawiają się wyjątkowo okazałe, pachnące, kwiaty. Pąki kwiatowe tuż przed otwarciem są wydłużone, smukłe, osadzone pojedynczo na wierzchołkach krótkopędów. Kwiaty duże, purpuroworóżowe, zewnątrz ciemniejsze, wewnątrz niemal białe, smukłe, wąskie, w pełni kwitnienia szeroko otwarte.

Rozchylające się w trakcie kwitnienia zewnętrzne płatki (fachowo nazywane przez botaników tepalami) tworza piękny kontrast z kwiatami pozostającymi jeszcze w fazie pąka. Wewnątrz kwiatu, na wypukłym dnie kwiatowym, znajdują się osadzone spiralnie liczne pręciki i słupki. Drzewa kwitną co roku bardzo obficie, a kwiaty utrzymują się w zależności od pogody do dwóch, niekiedy nawet trzech tygodni. Wraz z końcem kwitnienia na gałązkach rozwijają się piękne, duże liście długości 20 cm lub więcej. Blaszki liściowe są szerokojajowate, całobrzegie, osadzone na krótkich ogonkach. Młode liście są jasnozielone, później ciemnieją i stają się skórzaste.

Magnolie najlepiej czują się w miejscach zacisznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru i dobrze nasłonecznionych. Preferują gleby żyzna, próchnicze, dostatecznie wilgotne o kwaśnym odczynie. Źle rosną na glebach bardzo zwięzłych lub piaszczystych oraz zasadowych. Pojawiające się na liściach objawy chlorozy mogą świadczyć o zbyt wysokim odczynie podłoża. W okresie suszy młode drzewa należy podlewać. Magnolia nie znosi cięcia. Zabieg wykonujemy wyłącznie w celach fitosanitarnych, aby usunąć chore lub przemarznięte pędy. Młode egzemplarze warto na zimę zabezpieczyć przed mrozem słomianymi matami. Podczas mroźnych zim, pąki kwiatowe mogą niestety przemarzać, ale pędy są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia.
Odmiana ‘Galaxy’ doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w parkach, jako wąskie drzewo alejowe.