27 marca 2017

Magnolia gwiaździsta 'Royal Star'

Podziel się!

Magnolia stellata 'Royal Star'
magnolia gwiaździsta 'Royal Star'

 

Kwitnąca magnolia gwiaździsta z daleka przypomina zjawę – gdyż jest tak obficie pokryta białymi kwiatami, że tworzy w ogrodzie jedną zwartą białą plamę.  Została ona także zauważona i wyróżniona nagrodą AGM przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii w 2012r.

Magnolia gwiaździsta 'Royal Star' została wyhodowana dawno - bo w 1947 roku. Charakteryzuje się dosyć silnym wzrostem (silniejszym w stosunku do gatunku) i bardziej wzniesionym pokrojem. Krzewy dorastają do 3-4 m wysokości.  Kwiaty tej odmiany osiągają do 15 cm średnicy i są złożone 25-30 petali i pojawiają się w kwietniu.  W stosunku do gatunku odmiana ta charakteryzuje się późniejszym zakwitaniem – zwykle o około 10-14 dni – co może być bardzo korzystne ze względu na przymrozki. Pędy i pąki u tej magnolii są silnie pokryte włoskami. Liście ma dosyć sztywne, szerokolancetowate, do 14 cm długości.

Magnolia gwiaździsta do uprawy wymaga gleb wilgotnych, żyznych i próchnicznych o lekko kwaśnym odczynie oraz słonecznego, ciepłego stanowiska. Odmiana ‘Royal Star’ jest zaliczana do magnolii charakteryzujących się najwyższą mrozoodpornością i może być uprawiana na terenie całego kraju. Jedynym problemem mogą być przymrozki, które mogą uszkadzać rozwijające się kwiaty.  Ma także małą podatność na choroby i szkodniki.  Krzewy magnolii nie wymagają cięcia. Natomiast rośliny bardzo korzystnie reagują na coroczne ściółkowanie podłoża. Najlepiej ten zabieg wykonywać jesienią, gdyż  chroni on korzenie magnolii przed głębokim przemarzaniem gruntu. Do ściółkowania najlepiej jest wykorzystywać korę sosnową.

Ze względu na bardzo spektakularne kwitnienie i ładne, zdrowe ulistnienie odmiana 'Royal Star' jest idealnym krzewem do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Ponieważ nie uzyskuje dużych rozmiarów (jest raczej krzewem a nie drzewem) świetnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach. Oczywiście można ją także stosować do tworzenia większych grup złożonych z różnych gatunków liściastych, najlepiej o różnym terminie zakwitania. Dobrym tłem dla tej odmiany magnolii  może być ciemna ściana czy trawnik. Krzewy te warto także podsadzać bylinami lub niskimi krzewami szczególnie o jasnym zabarwieniu liści.