16 kwietnia 2015

Magnolia ×loebneri 'Leonard Messel'

Podziel się!

Magnolia ×loebneri 'Leonard Messel'
magnolia Loebnera 'Leonard Messel'

 

Magnolie to rośliny zachwycające urodą okazałych kwiatów, intensywnością kwitnienia, bogactwem barw i form - od krzewów po mniejsze, a nawet duże drzewa. Podczas gdy w kwietniu większość roślin dopiero stopniowo budzi się do życia, magnolie oczarowują obfitym kwitnieniem.

Magnolie należą do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae), w skład której wchodzi 17 rodzajów i ponad 300 gatunków. Są to jedne z najprymitywniejszych, pierwotnych roślin okrytozalążkowych najstarszych na Ziemi. Pojawiły się w okresie kredy około 145 - 66 mln lat temu. W warunkach naturalnych rosną w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Najdłuższą tradycję uprawy (liczącą 2.500 lat) magnolie mają w Chinach. Do Polski sprowadzono je na początku XIX w.

W naszych warunkach klimatycznych sprawdzają się gatunki magnolii o liściach opadających na zimę. Magnolie zimozielone, np. magnolia wielkokwiatowa, są zbyt wrażliwe na mróz.

W grupie magnolii drobnokwiatowych na szczególną uwagę zasługuje Magnolia ×loebneri powstała ze skrzyżowania M. kobus × M. stellata. Nazwa odmiany 'Leonard Messel' pochodzi od założyciela ogrodu, który wyselekcjonował odmianę w angielskim Nymans.

Ta niezawodna i cenna odmiana jest dość odporna na mróz (strefa 6b). Cechą wartą szczególnego podkreślenia jest wysoka odporność kwiatów na przymrozki (do -5°C).

Magnolia ×loebneri  'Leonard Messel' ma formę małego, rozłożystego drzewa. Po 10 latach osiąga do 4-5 m wysokości. Ciemnozielone liście są wąsko jajowate o długości do 12 cm.

Kwitnie jako jedna z pierwszych magnolii, przed rozwojem liści. Jej liczne, pachnące kwiaty złożone są z 12 długich, wąskich, różowych płatków, wewnątrz białych, z wyraźnym ciemnoróżowym paskiem po zewnętrznej stronie. Początkowo kwiat jest kielichowaty, później szeroko się rozchyla.  Kwitnie bardzo obficie w kwietniu. Szczególnie efektownie prezentuje się w pełni kwitnienia.

Magnolia ta nadaje się do każdego rodzaju ogrodu i na tereny zieleni. Jest rośliną niekłopotliwą w uprawie. Lubi gleby próchniczne, przepuszczalne, świeże, lekko kwaśne lub obojętne, stanowiska słoneczne i osłonięte.