22 maja 2017

Metasekwoja chińska GOLDRUSH ‘Ogon’

Podziel się!

Metasequoia glyptostroboides GOLDRUSH ‘Ogon’
metasekwoja chińska GOLDRUSH ‘Ogon’

 

Metasekwoja to ewolucyjnie bardzo stary gatunek. Jego najstarsi przodkowie pamiętają czasy dinozaurów. Roślina ta została po raz pierwszy opisana w 1941 r. na podstawie skamieniałych, kopalnych szczątków i dlatego uznano ją za wymarłą.  Jakież było zdziwienie botaników, gdy w tym samym roku w chińskich prowincjach Syczuan i Hubei odkryto drzewo o cechach idealnie pasujących do roślin opisywanych na podstawie skamielin! Okazało się, że prastary gatunek ciągle żyje! Drzewo jest endemitem i reliktem, występuje na terenach otoczonych górami, na wysokości 700-1350 m n.p.m., rośnie na glebach wilgotnych, podmokłych, często nad brzegami rzek, dlatego bywa nazywana „modrzewiem wodnym” lub „jodłą wodną”. W swojej ojczyźnie Chinach dorasta do 35, a wyjątkowo nawet 50 m wysokości.

Wkrótce po odkryciu rośliny rozmnożono i już po kilkunastu latach zaczęto je uprawiać na całym świecie. Zaczęły powstawać także pierwsze odmiany tego gatunku. Jedną z ciekawszych jest wyhodowana w Japonii w latach 70. XX wieku odmiana GOLDRUSH, przez Japończyków nazywana ‘Golden Oji’. Odmianę tę uzyskał Shibata Masaru poprzez poddanie nasion metasekwoi chińskiej oddziaływaniu promieniowania rentgenowskiego. Z uzyskanych siewek wyselekcjonowano rośliny o żółtej barwie liści. Pierwsze egzemplarze tego drzewa trafiły do Europy w latach 90. zeszłego stulecia, a odmiana jest obecnie powszechnie dostępna w szkółkach i sklepach ogrodniczych.

Metasekwoja chińska GOLDRUSH to szybko rosnące drzewo o strzelistym, stożkowatym pokroju i sezonowym, złocistożółtym ulistnieniu.  W wieku 10 lat osiąga 3-4 m wysokości. Tworzy szeroki u nasady pień zwężający się ku górze. Kora pokrywająca pień i gałęzie ma barwę czerwonobrązową, łuszczy się wzdłuż wąskimi płatami. Pędy są ułożone regularnie, tworzą stożkowatą, luźną koronę. Roślina wykształca 2 rodzaje pędów: trwałe, drewniejące długopędy oraz sezonowe krótkopędy opadające przed zimą. Igły są płaskie, złocistożółte, ułożone grzebieniasto, miękkie w dotyku, jesienią opadają wraz z krótkopędami. Dotychczas odmiana ta nie wytworzyła jeszcze szyszek i nasion.

Metasekwoja doskonale nadaje się do uprawy w Polsce. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, umiarkowanie żyznych, ale zasobnych w wodę, a nawet podmokłych. Jest drzewem światłolubnym, dobrze znoszącym cięcie. Młode egzemplarze mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki, starsze drzewa są w pełni odporne na mróz.

Roślina doskonale prezentuje się w rozległych ogrodach krajobrazowych i w parkach, zwłaszcza sadzona przy brzegach zbiorników wodnych, oraz jako drzewo alejowe. Zimą ciekawie wygląda także w stanie bezlistnym. Z pewnością zasługuje na szerokie rozpowszechnienie, zwłaszcza w terenach zieleni miejskiej i osiedlowej.