31 grudnia 2013

Miscanthus sinensis 'Sirene'

Podziel się!

Miscanthus sinensis ‘Sirene’ 
miskant chiński 'Sirene'

Trawy ozdobne coraz śmielej goszczą nie tylko w ogrodach prywatnych, ale także w przestrzeni publicznej, na miejskich skwerach, rondach i parkach. Grupa ta obejmuje dziesiątki gatunków i setki odmian różniących się pokrojem, siłą wzrostu, dekoracyjnością liści i kwiatostanów oraz trwałością roślin. Wśród nowości pojawiających się na rynku szkółkarskim na uwagę z pewnością zasługują odmiany miskanta chińskiego Miscanthus sinensis. Ten pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej gatunek w naturze dorasta do 3-4 m wysokości, ale w warunkach klimatycznych Polski osiąga znacznie mniejsze rozmiary. ‘Sirene’ to jedna z ciekawszych, długo zachowujących walory dekoracyjne odmian o różowych kwiatostanach.

Miscanthus sinensis ‘Sirene’ tworzy, gęste strzeliste i dosyć szerokie kępy o wysokości 1,5-1,8 m i średnicy do 1,5 m. W czasie kwitnienia najwyższe źdźbła mogą mieć nawet 2,5 m długości. Cechą charakterystyczną odmiany są równowąskie, łukowato wygięte, zielone liście, z wyrazistym, srebrzystym nerwem głównym przebiegającym przez środek blaszki liściowej. Liście dorastają do 80-100 cm długości, mają około 1-2 cm szerokości, pozostają ozdobne także w okresie zimy, bowiem nie opadają z nastaniem jesieni, lecz jeszcze długo utrzymują się na roślinie. W przeciwieństwie do większości innych gatunków traw, międzywęźla miskantów, czyli odcinki pędu pomiędzy kolankami, nie są wewnątrz puste, lecz wypełnione gąbczastym rdzeniem. Pod koniec lata spośród fontanny liści wyłaniają się strzeliste, wiechowate, różowe kwiatostany. Wiechy są liczne, długości około 30 cm, początkowo zwarte, później otwierają się i stają puszyste, a w odcieniu srebrzystoróżowe. Kwiatostany pozostają ozdobą ogrodu niemal przez całą zimę. Najpiękniej prezentują się na początku zimy, gdy poranny szron malowniczo posrebrza kępy zaschniętych, szeleszczących na wietrze liści. 

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Stale wilgotna gleba gwarantuje szybki, bujny wzrost, natomiast zdecydowanie należy unikać miejsc suchych lub podmokłych. Na wschodzie kraju warto zabezpieczyć rośliny na zimę. Najlepiej obsypać kępy traw korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Miscanthus sinensis wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Trwałość i długowieczność to kolejne zalety większości nowych odmian miskantów. Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój przez wiele lat.

Miskant ‘Sirene’ nadaje rabatom lekkości, tworzą przyjazną atmosferę i wyjątkowy charakter. Sadzony w ogrodach przydomowych stanowi ciekawy element z nieco egzotycznym akcentem. Szelest liści czy kołysanie źdźbeł na wietrze wprowadza spokój i harmonię. Wysokie kępy dobrze prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw. Niewielkie wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania sprawiają, że miskanty coraz częściej spotyka się w przestrzeni miejskiej. Można je z powodzeniem uprawiać w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt tworzą duże nasadzenia grupowe, zalecana gęstość sadzenia 2-3 sztuki na metr2.