20 września 2021

Modrzew europejski 'Kórnik'

Podziel się!

Larix decidua 'Kórnik'
Modrzew europejski 'Kórnik'

jest to iglasty, karłowy krzew o kulistym i zwartym pokroju oraz jasnozielonych igłach opadających na zimę. Rośnie wolno, po 10 latach uprawy korona osiąga zwykle około 1 m średnicy. Młode pędy są jasne, słomkowe,  gęsto pokryte wypukłymi pączkami, z których wczesną wiosną wyrastają igły.

U modrzewi pędy są zróżnicowane na długopędy i krótkopędy. Na długopędach igły są ustawione spiralnie i oddalone od siebie, zaś na krótkopędach zebrane po kilkadziesiąt w charakterystyczne pęczki. Same igły są spłaszczone, na końcach zaostrzone, miękkie w dotyku, mają od 2 do 3 cm długości. Krótsze igły wyrastają z pęczków na krótkopędach, najdłuższe tworzą się przy wierzchołkach długopędów. Jesienią igły fantastycznie przebarwiają się na żółto, po czym opadają. Kwiaty pojawiają się wiosną, wraz z rozwojem liści, ale przede wszystkim dopiero u starszych egzemplarzy. Kwiaty męskie są zebrane w krótkie kotki, a żeńskie występują w postaci małych, różowych szyszeczek. Szyszki dojrzewają w tym samym roku, są kuliste, złożone z 45-60 łusek. Łuski nasienne są cienkie, silnie odgięte na zewnątrz i mają podwinięte brzegi. Szyszki mogą utrzymywać się na gałązkach nawet przez kilka lat.

Rośliny oferowane w sprzedaży to formy pienne, uzyskiwane (rozmnażane) przez szczepienie na podkładce, stąd ich wysokość zależy od wysokości podkładki. Formy niskopienne doskonale sprawdzają się w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach, natomiast drzewka o wysokim pniu najładniej prezentują się sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi. Modrzew europejski ‘Kórnik’ preferuje gleby nieco żyźniejsze, umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Jako roślina wybitnie światłolubna wymaga stanowisk słonecznych. Odmiana w pełni odporna na mróz, bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenie oraz niską wilgotność powietrza. Nie wymaga cięcia. Czasami bywa atakowana przez mszycę ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Na świerkach szkodnik ten powoduje tworzenie galasów, zaś na modrzewiach o jego obecności świadczy biały, woskowy puch, pod którym żerują larwy i bezskrzydłe samice. Po zauważeniu objawów obecności mszyc najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodnika jest opryskanie roślin preparatem o działaniu układowym.

Odmiana ‘Kórnik’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach miejskich, gdzie ze względu na brak wolnej przestrzeni i trudne warunki uprawy zastosowanie innych gatunków lub odmian byłoby utrudnione. Oryginalna, kulista forma świetnie komponuje się z roślinnością wrzosowisk, głazami alpinariów oraz elementami kamiennymi i wodą w ogrodach japońskich. Bardzo efektownie prezentują się egzemplarze uprawiane w pojemnikach.