28 kwietnia 2020

Modrzewnica pospolita 'Blue Ice'

Podziel się!

Andromeda polifolia 'Blue Ice'
Modrzewnica pospolita 'Blue Ice'

Do rodzaju modrzewnica należą dwa gatunki niskich, zimozielonych krzewinek rosnących w chłodnym klimacie półkuli północnej. W Polsce naturalnie występuje modrzewnica pospolita, zwana także modrzewnicą północną. Gatunek ten, zwykle razem z żurawiną, można znaleźć na torfowiskach i w borach bagiennych. Łacińska nazwa modrzewnicy nawiązuje do mitologii greckiej. Andromeda była etiopską królewną, którą wyrocznia przeznaczyła na ofiarę dla morskiego potwora Ketosa. Artyści malarze przedstawiali Andromedę przykutą do skały, z zanurzonymi w morskiej wodzie stopami. Podobnie jak Andromeda, rosnąca na bagnach modrzewnica ma również stale zamoczone „stopy”. 

Krajowe szkółki oferują kilka odmian modrzewnicy, z których warto zwrócić uwagę na wolno rosnącą odmianę ‘Blue Ice’. Jest to zwarta, gęsta i niska krzewinka dorastająca do 20 cm wysokości i 40 cm szerokości, o cienkich i dosyć kruchych pędach. Skórzaste, lancetowate liście zwracają uwagę intensywnie niebieską barwą, z daleka rzucającą się w oczy. Są podobne do liści lawendy, mają od 2 do 3 cm długości, pokrywa je gruba warstwa wosku, są gęsto osadzone wokół pędów. Brzegi blaszek liściowych są podwinięte do dołu. Beczułkowate, różowe kwiaty zebrane po 3-5 sztuk na wierzchołkach pędów, rozwijają się w maju. Rośliny są wyjątkowo atrakcyjne w okresie kwitnienia, ale po przekwitnieniu zachowują walory dekoracyjne przez cały rok. Owocem modrzewnicy jest sucha, niepozorna torebka zawierająca drobne nasiona. 

Modrzewnica pospolita należy do rodziny wrzosowatych i ma podobne wymagania uprawowe do wrzosów i wrzośców, jednak wbrew opiniom, które można znaleźć w literaturze, nie jest rośliną trudną w utrzymaniu. Wymaga przede wszystkich wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie, najlepiej torfowego oraz słonecznego stanowiska. Jest w pełni odporna na mróz, ale w najchłodniejszych rejonach kraju, ze względu na wysychanie liści przy mroźnej, słonecznej pogodzie i braku pokrywy śnieżnej, warto krzewinki  lekko osłonić stroiszem.

Modrzewnica najlepiej czuje się na wrzosowiskach, w towarzystwie niskich krzewinek, takich jak: azalie japońskie, wrzosy i wrzośce. Dzięki atrakcyjnej barwie liści roślina jest ozdobna przez cały rok. Roślinę można wykorzystać także do dekoracji wnętrz, jako ciekawą ozdobę stołu lub okna.